Znudził Ci się tatuaż? Rozważ laserowe usuwanie tatuażu

Znudził Ci się tatuaż? Rozważ laserowe usuwanie tatuażu

23 kwietnia 2023 Wyłącz przez BorysSawicki

Tatuaż może utrzymać się na skórze nawet do końca życia. Osoby, które decydują się na jego wykonanie, mają zwykle tego świadomość. Z czasem zmienia się gust, a tatuaż zdobiący skórę może się zwyczajnie znudzić. Na szczęście skuteczne usuwanie tatuażu jest jak najbardziej możliwe dzięki nowoczesnym zabiegom laserowym. Duże, małe, czarne i kolorowe – praktycznie każdy rodzaj tatuażu można zlikwidować przy pomocy technologii pikosekundowej. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe usuwanie tatuażu.

Jak powstaje tatuaż i jak można go usunąć?

Tatuator wykonuje tatuaż przy pomocy specjalnej maszynki zakończonej igłą, którą zanurza w tuszu. Pigment wprowadzany jest na tyle głęboko, aby tatuaż nie mógł się złuszczyć wraz z naskórkiem i stanowił trwałą ozdobę skóry. Ważne jest jednak jego precyzyjne umieszczenie na tej samej głębokości, co ma wpływ na estetykę rysunku oraz ułatwia jego ewentualne usuwanie w przyszłości.

Najczęściej wykonywaną obecnie metodą usuwania tatuażu jest laseroterapia – wyjaśnia ekspert z Kliniki Miracki. Inne zabiegi nie są tak skuteczne i stwarzają ryzyko powstawania blizn, należą do nich: chirurgiczne wycinanie tatuażu, dermabrazja czy peeling chemiczny. Laserowe usuwanie tatuażu to proces długotrwały, ale niezwykle precyzyjny, dzięki czemu możliwe jest całkowite przywrócenie skórze jednolitego koloru.

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?

Miejscem, do którego należy się zgłosić na laserowe usuwanie tatuażu jest specjalistyczna klinika, gdzie zabieg wykonuje lekarz. Zyskujesz dzięki temu pewność, że procedura przebiegnie bezpiecznie. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja, której celem jest przede wszystkim wykluczenie przeciwwskazań. Lekarz musi też dokładnie przyjrzeć się tatuażowi i ustalić wstępny plan leczenia. Harmonogram zabiegów może ulec zmianie po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu, po którym dopiero można ocenić indywidualną reakcję skóry na działanie lasera.

Laserowe usuwanie tatuażu polega na skierowaniu wiązki lasera na skórę pokrytą tatuażem. W tym celu wykorzystuje się różne rodzaje laserów, jednak najskuteczniejszym z nich jest laser pikosekundowy, który dysponuje najkrótszym czasem impulsu, dzięki czemu jest w stanie rozbijać pigment na bardzo drobne elementy. Laser „rozdrabnia” tusz znajdujący się w skórze oraz pobudza organizm do jego samodzielnego usuwania. Zaletą technologii pikosekundowej jest to, że doskonale radzi sobie z różnego rodzaju tatuażami, również kolorowymi, które stanowią trudność dla laserów starszej generacji.

Usuwanie tatuażu laserem – efekty

Skuteczność laserowego usuwania tatuażu zależy nie tylko od klasy użytego urządzenia, ale również od rodzaju tatuażu. Stosunkowo łatwo i szybko można usunąć tatuaże małe i płytkie, w ciemnym kolorze. Amatorskie tatuaże wykonane są często na różnych głębokościach, przez co trudno jest je usunąć całkowicie – mogą pozostać po nich ślady w postaci prześwitującego przez skórę pigmentu.

Pytanie, jakie często się pojawia, to: czy możliwe jest całkowite usunięcie tatuażu za pomocą lasera? Tak. Seria zabiegów laserem pikosekundowym w wielu przypadkach zapewnia 100% efekty. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy tatuaż jest inny oraz inna może być reakcja skóry na działanie lasera. W niektórych przypadkach tatuaż zostaje jedynie zredukowany, a jego całkowite usunięcie nie jest możliwe. Do uzyskania optymalnych efektów potrzebnych jest co najmniej od 3 do 8 zabiegów.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/