Ciekawe

Zasiłek rodzinny w Niemczech – czy obowiązuje pracujących tam Polaków?

Praca w Niemczech dalej jest dla nas niezwykle kusząca – głównie z powodu znacznie wyższych zarobków na danych stanowiskach. O ile dawniej Polacy decydowali się na pracę sezonową i wracali po kilku miesiącach do domu, o tyle dzisiaj coraz większa ilość polskich specjalistów z konkretnych branż decyduje się na emigrację zarobkową, również z całą rodziną. Czy Polakowi w Niemczech przysługują świadczenia rodzinne?

Kindergeld – zasiłek na każde dziecko

Jednym z podstawowych świadczeń socjalnych w Niemczech jest Kindergeld. Ten zasiłek rodzinny w Niemczech przypada na każde dziecko do 18 roku życia lub na dziecko do 26 roku życia pod warunkiem spełnienia warunku nauki. Zasiłek Kindergeld przysługuje niezależnie od wysokości zarobków rodziców, a jego kwota na przestrzeni lat zmieniała się. Warto dodać, ze w przypadku obcokrajowców, a więc również Polaków, zasiłek ten przysługuje dzieciom, których przynajmniej jeden rodzin przebywa i pracuje na terenie Niemiec i posiada tam nieograniczony obowiązek podatkowy. Nieograniczony obowiązek podatkowy nabywa się poprzez bytność i nieprzerwaną pracę na terenie Niemiec przez przynajmniej 6 miesięcy.

Kindergeld a 500+. Co musimy wiedzieć?

Czy wiesz, że istnieje koordynacja świadczeń socjalnych Kindergeld a 500+? Prawo UE dokładnie określa sposoby wpływu jednego świadczenia na drugie. Jeśli jesteśmy beneficjentami i pragniemy pobierać te zasiłki równocześnie konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. W praktyce oznacza to, ze nie wnioskodawca a urzędy podejmują decyzję na terenie którego kraju świadczenia będą należne. Składając wniosek w Polsce musimy uwzględnić, że zatrudnieni jesteśmy na terenie Niemiec i że złożony został wniosek o Kindergeld. Gotowy dokument trafia do urzędu wojewódzkiego, który ma moc kontaktowania się z zagranicznym odpowiednikiem. O tym, które z państw ma pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń zadecyduje całościowa sytuacja rodzinna.

http://mundopediu.com/jakie-nowoczesne-lampy-ogrodowe-wybrac/ http://ogrodowepokrowce.pl http://tmfportal.org/czym-jest-obsluga-prawna-firm/