Toksyna botulinowa nie tylko na zmarszczki

Toksyna botulinowa nie tylko na zmarszczki

27 listopada 2022 Wyłącz przez BorysSawicki

Toksyna botulinowa to substancja, która na dobre zagościła w klinikach medycyny estetycznej. Kojarzona jest głównie z zabiegami odmładzającymi, ponieważ jest w stanie tak blokować mięśnie twarzy, że skóra przestaje się marszczyć, a naturalna mimika zostaje zachowana. Jednak toksynę botulinową wykorzystuje się również w innych celach.

Co warto wiedzieć o toksynie botulinowej?

Toksyna botulinowa powoduje kontrolowane porażenie mięśni. Pod wpływem działania tej substancji dochodzi do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscach iniekcji. Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum, a żywność nią skażona stanowi silną truciznę. W małych dawkach jest natomiast substancją leczniczą i służy do redukcji zmarszczek, nadpotliwości czy bruksizmu. Toksyna botulinowa zaczyna działać po 1-2 dobach, a jej efekty utrzymują się od trzech do siedmiu miesięcy. Najczęściej wykorzystuje się ją do redukcji zmarszczek, zwłaszcza tych zlokalizowanych w górnej części twarzy, np. lwia zmarszczka czy poziome zmarszczki czoła.

Zabieg toksyną botulinową wykonywany jest przez lekarza – podkreślają specjaliści z Kliniki La Perla Spa Lake Hill Resort w Sosnówce. Skóra znieczulana jest miejscowo przy pomocy kremu zawierającego lidokainę. W zależności od celu zabiegu trwa on od kilku do kilkudziesięciu minut. W razie potrzeby zabiegi toksyną botulinową można powtarzać co kilka miesięcy, kiedy efekty zaczynają ustępować.

Toksyna botulinowa na nadpotliwość

Nadpotliwość (hiperhydroza) dotyczy nawet 2-3% populacji. Jest to dolegliwość kłopotliwa i wstydliwa, pogarszająca znacząco jakość życia. Choroba może mieć podłoże genetyczne lub być wywołana niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, np. nieprawidłową dietą, stosowaniem używek. Osoby z nadpotliwości pocą się obficie mimo stosowania antyperspirantów. Trudno jest im zniwelować nieprzyjemnym zapach.

Rozwiązaniem problemu nadpotliwości może być skorzystanie z zabiegu toksyną botulinową, który przywraca komfort na wiele miesięcy. Relaksacja mięśni w miejscach, podatnych na nadpotliwość, powoduje zmniejszenie aktywności gruczołów potowych. Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w okolicach pach, na czole, plecach. Aby oznaczyć obszary o największej potliwości, wykonuje się test jodowo-skrobiowy. Miejsca takie ulegają zaciemnieniu, dzięki czemu lekarz wie, gdzie dokładnie powinien wykonać iniekcję.

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to powszechny problem, który wynika z nadmiernego napięcia mięśni żwaczy. Objawy pojawiają się najczęściej w nocy, podczas snu. Nieleczony bruksizm może powodować uszkodzenia szkliwa, wady zgryzu i stany zapalne dziąseł, dlatego ważne jest znalezienie skutecznej metody walki z tym problemem.

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięsień żwacza i skroniowy. Efekty odczuwalne są już po około 3-7 dniach i utrzymują się do pół roku. Toksyna botulinowa powoduje zmniejszenie napięcia mięśni żuchwy. Dzięki temu zgrzytanie zębami ulega znacznemu złagodzeniu lub nie występuje wcale. Znikają też dolegliwości bólowe towarzyszące bruksizmowi. Dodatkowo, dzięki wstrzyknięciu botoksu, poprawia się wygląd dolnej części twarzy – rysy stają się łagodniejsze, znikają drobne zmarszczki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej, kliknij tutaj i zapoznaj się z listą klinik z całej Polski.