Dom i Wnętrze

Technorattan – czy warto?

Nie sposób nie zauważyć, że meble ogrodowe z technorattanu coraz częściej zdobią polskie ogrody i tarasy, powoli wypierając drewniane i metalowe modele. Czy faktycznie akcesoria outdoorowe z technorattanu zdają egzamin? A może warto wrócić do tradycyjnych, sprawdzonych ławek i stołów z naturalnych materiałów?

Technorattan czy rattan?

Na rynku dostępne są meble ogrodowe zarówno z naturalnego rattanu, jak i jego syntetycznej wersji.  Rattan pozyskiwany jest z pni bardzo giętkich i elastycznych palm rotangowych, występujących głównie w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Od wieków jest mocno eksploatowany w plecionkarstwie. Technorattan można określić rattanem na miarę XXI wieku – jest ulepszoną wersją naturalnego materiału, który doskonale sprawdza się na zewnętrznych przestrzeniach. W kwestii wyglądu do złudzenia przypomina swój pierwowzór, jednak wykazuje dużo lepszą odporność i wytrzymałość. Technorattanowa plecionka z powodzeniem opiera się działaniu skrajnych temperatur, promieniowania UV i dużej wilgotności. Ponadto, nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji i impregnacji, dlatego  bardzo często wykorzystywany jest w przestrzeniach publicznych – kawiarniach, restauracjach, hotelach.

Dla każdego ogrodu

Walory funkcjonalne to nie jedyna zaleta mebli z syntetycznego rattanu. Wzrost popularności tego materiału przekłada się na różnorodność  i bogactwo dostępnej oferty. W dobrych sklepach z meblami ogrodowymi obserwujemy wysyp przeróżnych modeli w designerskiej formie, począwszy od podstawowych zestawów składających się ze stołu i krzeseł, poprzez stylowe sofy i fotele, na ekskluzywnych huśtawkach i leżankach kończąc. Meble z technorattanu to niewątpliwie ciekawy trend, który wnosi do ogrodów nową jakość – połączenie eleganckiego wyglądu i komfortu.