Technologia

System SCADA- kilka przydatnych informacji

Zautomatyzowana produkcja to nie tylko odpowiedni park maszynowy i automaty. To też systemy sterowania pozwalające odpowiednio zarządzać produkcją. Dopiero właściwie połączone i zarządzane elementy automatyki pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych. Wyjaśniamy czym charakteryzuje się system SCADA .

Co to jest system SCADA?

SCADA (z języka angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition) to system informatyczny, którego celem jest kontrola i nadzór procesu technologicznego lub produkcyjnego. W takim systemie możliwe jest nie tylko zbieranie aktualnych pomiarów, ale dzięki ich wizualizacji, także prawidłowe zarządzanie procesem produkcyjnym.

SCADA zbierania dane z maszyn i urządzeń pomiarowych w czasie rzeczywistym, do tego umożliwia wizualizację zarówno aktualnych danych jak i danych historycznych. Dzięki systemowi SCADA operator może sterować procesem produkcyjnym nadając odpowiednie parametry z poziomu panelu sterowania. SCADA pozwala też na szybkie wykrywanie alarmów, a co więcej od razu informuje o nich operatorów. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja na nieprawidłowości.

Gdzie stosuje się SCADA?

Dość naturalne wydaje się stosowanie systemu SCADA jako połączenie elementów automatyki na liniach produkcyjnych czy technologicznych. Ale SCADA z powodzeniem stosowane jest też w automatyce budynków czy nawet ekologii.

Ważne jest by zrozumieć, że SCADA to nie kolejny program komputerowy, a rodzaj systemu, który pozwala zoptymalizować proces produkcyjny. Dzięki temu, że w jednym miejscu zbiera informacje z urządzeń pomiarowych i jednocześnie pozwala na ręczna zmianę ustawień parametrów w sterownikach PLC możliwe jest wyjątkowo skuteczne i efektywne działanie. Szczególnie widoczne jest to w sytuacji gdy proces produkcyjny jest rozdrobniony między wiele urządzeń.

Zalety systemu SCADA

Zadaniem systemu SCADA jest tak łączyć wszystkie elementy automatyki by proces produkcyjny przebiegał efektywnie i bez zakłóceń. Dlatego SCADA działa pomiędzy urządzeniami pomiarowymi, sterownikami PLC a operatorem. SCADA działa w łańcuchu urządzeń, przy czym pełni nad nimi nadrzędną rolę. Dodatkowo pozwala na integrację wiele sterowników PLC, co przekłada się m.in na szybsze wykrywanie nieprawidłowości.

Ale właściwie umiejscowienie systemu SCADA to nie jedyna zaleta. Czytelne wizualizacje dostosowane do konkretnego procesu, a przede wszystkim możliwość archiwizowania danych są istotną zaletą, zwłaszcza w połączeniu z możliwością wykorzystania także zewnętrznych źródeł danych, nie scalonych w SCADA.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

http://ogrodowepokrowce.pl http://gla-missions.org/nowoczesne-szkolenia-facebook/ https://hanza.edu.pl/technorattanowe-meble-outdoor/