Motoryzacja

Silikon w sprayu – kwestie bezpieczeństwa

Silikon w sprayu to prosta w użyciu substancja, która pomaga zabezpieczyć części samochodu przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, chemicznych i fizycznych. Dzięki swoim charakterystycznym właściwościom, może on jednak być niebezpieczny dla człowieka. Sprawdźmy, z jakimi konkretnie niebezpieczeństwami wiąże się ten produkt.

Uwaga na ogień!

Silikon w sprayu, jest substancją silnie łatwopalną. Substancje które się w nim znajdują (a więc między innymi nafta) bardzo łatwo zapalają się co może doprowadzić do bardzo silnej eksplozji. Nie należy więc stosować tego produktu w pobliżu źródeł ognia. Chyba że chcemy poważnie narazić na szwank swoje zdrowie a może nawet i swoje życie.
Ponadto, silikon podobnie zresztą jak inne tego typu produkty, jest zamknięty pod bardzo dużym ciśnieniem wewnątrz stosunkowo małego pojemnika. Choć jest on przystosowany do wysokich ciśnień działających od zewnątrz (specyficzny kształt tubki) to już z zewnątrz nie jest tak pięknie. Uważajmy więc na różne ostre krawędzie, wysokie temperatury itd.

Stosowanie „na skórę” – jego opłakane skutki

Silikon w sprayu jest substancją wysoce toksyczną. Nie ukrywajmy – niebezpieczną dla naszego zdrowia. Stosowanie jej w okolicach naszej skóry może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych, schorzeń skóry a nawet – do jej miejscowego uszkodzenia czy zniszczenia. Choć są to przypadki marginalne – to warto unikać kontaktu skóry i silikonu.
O wiele większe problemy, może wywołać stosowanie tej substancji w okolicach oczu i jamy ustnej. Może nawet doprowadzić ona do poważnych zatruć, których skutki mogą okazać się nieprzewidywalne. Ponadto, zatrucie silikonem w sprayu może doprowadzić do chwilowej bądź nawet trwałej utraty wzroku. W efekcie – jeśli nie przemyjemy owej substancji, podrażnienia mogą być straszne w skutkach.

Silikon – czy to w ogóle bezpieczne?

Powyższe przykłady mówią nam o wysokim niebezpieczeństwie związanym ze stosowaniem tejże substancji. Jednak samo użytkowanie sprayu nie jest niebezpieczne – o ile zachowamy podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Rzecz jasna, strumień silikonu musi być skierowany w odwrotną stronę niż w tą w której aktualnie się znajdujemy.
Warto też pamiętać o stosowaniu produktu na otwartej przestrzeni. Wtedy wszelakie gazy będące produktem parowania składników silikonu nie będą nam zagrażać. Warto też pamiętać o jednej ważnej kwestii – mianowicie, jeśli już dojdzie do kontaktu silikonu w sprayu z naszą skórą bądź głową (oczy, usta) bezwzględnie należy przemyć zakażone miejsce dużą ilością wody. Jeśli to nie pomaga – konieczna będzie wizyta u lekarza.
Profesjonalny silikon w sprayu do nabycia w sklepie Lakiery24.com