Technologia

Rodzaje stropów kanałowych

Stropy kanałowe należą do stropów prefabrykowanych i znacznie ułatwiają i przyśpieszają realizację inwestycji.

Rodzaje stropów kanałowych

Obecnie w Polsce produkowane są trzy rodzaje płyt kanałowych, z których wykonuje się stropy.

Płyty typu S – nazywane są płytami żerańskimi, wykonywane są z betonu zwykłego. Rozmiary płyt są standaryzowane, co ułatwia ich układanie. Dostępne są w 7 grubościach (od 20 do 34 cm) oraz 3 szerokościach, ich długość może mieć od 2,2 do 7,6 m. Ułożenie stropu z płyt żerańskich wymaga wykonania zbrojenia między płytami.

Płyty strunobetonowe – nazywane są także płytami z betonu sprężonego. Wykonane są z wysokiej klasy betonu C40/50, zbrojenie ze stali wysokiej jakości. Szerokość płyt jest zawsze jednakowa i wynosi 120 cm. Płyty produkowane są w różnych wysokościach i to od nich zależy ilość kanałów. Płyty stropowe sprężone najczęściej produkowane są w kształcie prostokąta, ale można przycinać je także w innych kształtach. Wszystko wykonuje producent zgodnie z otrzymanym projektem. Strop wykonany z tych płyt nie wymaga dodatkowego zbrojenia.

Płyty Smart – to najlżejsze płyty stropowe, ich technologia zbliżona jest do produkcji strunobetonowych. Montaż stropu Smart nie wymaga specjalistycznego sprzętu, bardzo dobrze nadaje się do budownictwa jednorodzinnego.

Jak montować strop kanałowy?

Montaż stropu z płyt kanałowych (z wyjątkiem Smart) wymaga stosowania dźwigów, które przenoszą płyty z samochodu bezpośrednio na miejsce montażu. Stropy te nie wymagają wykonania szalunku, stemplowania, robienia dodatkowej nadlewki betonowej. Wszystko to wpływa na obniżenie kosztów budowy i skrócenie czasu realizacji inwestycji. Montaż powinien odbywać się zgodnie z instrukcją montażową dostarczoną przez producenta. Po zamontowaniu strop od razu może być obciążany. Stropy kanałowe wykonane z prefabrykatów mogą być montowane niezależnie od warunków atmosferycznych i bez stosowania przerw technologicznych.

Zalety płyt kanałowych

Mimo lżejszej konstrukcji niż tradycyjnych stropów, stropy kanałowe mogą przenosić dużo większe obciążenia.

Stropy kanałowe mają bardzo dobre właściwości pochłaniania dźwięków oraz akumulacji ciepła, co jest bardzo ważną cechą dla budownictwa mieszkaniowego. Gładkie powierzchnie płyt ułatwiają prowadzenie prac wykończeniowych.

Niestety płyty strunobetonowe produkowane są w nielicznych zakładach produkcyjnych na terenie całego kraju. Duża odległość od producenta niekorzystnie odbije się na kosztach transportu, a co za tym idzie całego stropu.

http://cuncambias.org/wybieramy-nowoczesne-lampy-ogrodowe/ http://ntumobile.org/nowoczesne-szkolenia-dla-firm/ https://mhe-spu.org/spadek-w-formie-dlugow-co-zrobic/