Motoryzacja

Rękawice motocyklowe – jak wybierać?

Wybór rękawic motocyklowych nie jest prosty – producenci zasypują nas ofertami coraz to nowych modeli, podzielonych najczęściej na rękawice do jazdy wyścigowej i torowej, rękawice enduro, rękawice turystyczne, rękawice skórzane. Z pewnością przeglądając kolejne oferty wpadnie nam w oko niejedna para – zanim jednak podejmiemy decyzję ze względu na wygląd rękawic warto zastanowić się, jakie rozwiązania sprawią, że nasze dłonie będą bezpieczne podczas jazdy.

Materiał, rozmiary, protektory

Każdy sklep motoryzacyjny o profilu motocyklowym jest w stanie zaoferować nam przynajmniej kilkanaście modeli rękawic motocyklowych. Są one tworzone z bawolej lub owczej skóry lub też materiałów tekstylnych – przede wszystkim z kordury. Oba tworzywa są niezwykle odporne na tarcie, posiadają długą żywotność – dlatego też kupno rękawic to zakup na lata. Zarówno skóra, jak i kordura zapewniają minimalna ochronę przed zimnem, dlatego wewnątrz rękawicy znajduje się najczęściej dodatkowa podszewka.
Rękawice dostępne są w kilku rozmiarach – różni się rozmiarówka damska od męskiej. Zazwyczaj rozmiary podawane są na podstawie obwodu dłoni bez kciuka – miejsce to mierzone jest tuż przy podstawie palców.
Szukając idealnych rękawic musimy pamiętać, aby posiadały one wewnętrzne protektory – są to syntetyczne ochraniacze, najczęściej umieszczone na kościach podstawy palców. Protektory chronią ręce podczas upadku, jak również umożliwiają pasażerowi motocykla na stabilne podparcie się na baku podczas hamowania.
Istotne są również metody zapinania rękawic – najpopularniejsze i najtrwalsze są klasyczne rzepy. Problematyczne okażą się klasyczne zamki błyskawiczne – wiele czasu zajmie nam zapięcie zamka jednej rękawicy, kiedy druga będzie już na dłoni. Niewielkie uchwyty zamków ciężko jest uchwycić przez gruby materiał.