Biznes

Jak uniknąć niespodzianek przy zakupie działki?

Zdarza się czasem tak, że znajdujemy działkę, która wydaje się być wprost idealna dla nas. Odpowiada nam zarówno jej lokalizacja, jak i powierzchnia czy też sąsiedztwo. Stwierdzamy zatem, że nie ma co zwlekać i kupujemy. Niestety po pewnym czasie może się okazać, że przeznaczenie działki nam nie odpowiada, a nawet, że niczego na niej nie zbudujemy.

Co pomoże uniknąć takiej sytuacji?

Po pierwsze, trzeba rozsądnie podejść do zakupu wybranej działki. Warto przyjrzeć się kwestiom takim jak stan prawny działki, jej dotychczasowe zagospodarowanie, a także zagospodarowanie sąsiednich działek. Jednak chyba najważniejsze jest zorientowanie się, z jakiego rodzaju działką mamy do czynienia.
W tym celu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub też wystąpić o warunki zabudowy dla danej działki, gdy planu takiego w danej gminie nie ma. Dzięki temu dowiemy się np. czy wybrana działka to działka budowlana, czy też trafiliśmy na teren z działkami inwestycyjnymi.

Hipoteka, służebność i sąsiednie działki

Przed zakupem działki koniecznie trzeba się upewnić, czy nie mamy do czynienia z nieruchomością obciążoną hipoteką. Istotne są także ewentualne służebności, gdyż wydzielenie drogi z danej działki w ramach służebności przejazdu wpływa na możliwość późniejszej zabudowy. Jest to istotne nie tylko w przypadku działek budowlanych, ale obejmuje także działki inwestycyjne.
Ważną kwestią jest także zagospodarowanie sąsiednich działek. To od niego będzie zależeć, w którym miejscu dokładnie będziemy mogli postawić zabudowania. Podobnie warto zwrócić także uwagę na odległość od lasu, która jest zróżnicowana w zależności od tego, czy rozpatrujemy działki budowlane czy też działki inwestycyjne.

Obszary pod ochroną, media i dojazd

Przed zakupem działki warto też sprawdzić, czy nie znajduje się ona na obszarze będącym pod szczególną ochroną. Jeśli tak, to należy liczyć się z koniecznością zdobycia dodatkowych pozwoleń przed rozpoczęciem budowy. Są to działki znajdujące się np. pod ochroną konserwatora zabytków czy na obszarze Natura 2000.
Koniecznie należy też zorientować się, czy nie będzie problemu z przyłączeniem budynku do mediów. Warto też zapoznać się z podejściem danej gminy w tej kwestii – w pewnych przypadkach konieczne jest przyłączenie się do gminnej kanalizacji, przy czym w grę nie wchodzi np. budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni. Co do dojazdu, najlepiej by działka miała bezpośredni dostęp do drogi publicznej – ewentualne służebności mogą niekiedy rodzić konflikty.
Do zakupu działki warto podejść z głową. Najpierw należy zweryfikować wszystkie dostępne informacje, a dopiero potem podjąć decyzję o zakupie. Oszczędzi to nam wiele czasu, nerwów, ale i pieniędzy i to niezależnie, czy zainteresowani jesteśmy działkami inwestycyjnymi, budowlanymi czy też rekreacyjnymi. Takie podejście pozwala uniknąć niespodzianek w każdej sytuacji.

ortodoncja katowice chirurg szczękowy Kraków