Ciekawe

Jak się przygotować do wyprawy skitouringowej?

Skitouring to odmiana narciarstwa, uprawiana na terenach nieoznakowanych. Zazwyczaj odbywa się poza głównymi trasami i ośrodkami narciarskimi. Wyprawa sktiturowa często trwa dłużej, niż jeden dzień. Skitouring jest podobny do narciarstwa backcountry.

Cechy skitouringu

Skitouring łączy elementy narciarstwa nordyckiego i alpejskiego. Charakterystyczną cechą jest to, że stopy narciarza nie są na stałe połączone z nartami. Umożliwia to naturalny ruch poślizgowy podczas pokonywania terenu, zarówno idealnie płaskiego, jak i bardzo stromego.

Narciarstwo skiturowe wybierane jest przez narciarzy poszukujących nowych stoków, alpinistów oraz tych, którzy chcą uniknąć wysokich kosztów tradycyjnego narciarstwa w ośrodkach. Skitouring wymaga dobrych umiejętności nawigacyjnych i zdolności znalezienia trasy skiturowej na potencjalnie trudnym terenie.

Narty skiturowe

Przed wyruszeniem na jazdę skiturową, należy wyposażyć się w dobre narty. Ich długość powinna być mniejsza od wzrostu użytkownika, najlepiej o kilka – kilkanaście centymetrów. Sprzęt skiturowy jest dość ciężki, dlatego nie nadaje się do chodzenia po terenach pozbawionych wzniesień i dolinach. Wówczas lepiej korzystać z lżejszych nart biegowych.

Narciarzom bardziej masywnym, polecane są deski nieco dłuższe oraz szersze pod butem. Zapewniają one optymalną nośność na świeżym śniegu. Osoby lekkie i niższe powinny natomiast wybierać narty węższe i krótsze.

Sprzęt do skitouringu

Sprzęt do narciarstwa alpejskiego może być wykorzystywany do skitouringu, z dodatkiem wyjmowanej wkładki wiążącej, która pozwala na swobodne używanie pięty na podjazdach. Sprzęt alpejski jest specjalnie zaprojektowany do jazdy na nartach w stromym terenie.

Kluczowym elementem wyposażenia są specjalne wiązanie alpejskie, które jest bardzo podobne do wiązania zjazdowego. Pozwala narciarzowi na podniesienie pięt, celem zwiększenia łatwości wznoszenia się, a także ich zablokowane i zabezpieczenie podczas zjazdu na nartach.

Jazda skitourowa

Skiturowcy muszą mierzyć się z różnymi zagrożeniami, takimi jak lawiny czy szczeliny na lodowcu. Najciekawsze trasy skiturowe zlokalizowane są wysoko w górach, w sporej odległości od stoków oraz popularnych szlaków dla pieszych. Wyprawa skitouringowa wymaga zatem posługiwania się różnym wyposażeniem dodatkowym.

Podczas wyprawy skiturowej, należy mieć przy sobie detektor lawinowy, sondę, uprzęż oraz linę. Poza sprzętem tego typu, warto również posiadać kompletną apteczkę pierwszej pomocy. Powinna ona zawierać bandaże, plastry czy środki przeciwbólowe.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na trasy skiturowe