Jak pokonać strach przed końmi?

Jak pokonać strach przed końmi?

22 lipca 2022 Wyłącz przez BorysSawicki

Strach przed końmi może wynikać z wielu przyczyn – upadku, ale również zachowania koni, ich nawyków. Jak pokonać strach przed końmi, aby móc cieszyć się udanymi treningami i czasem spędzonym na padoku lub w terenie?

 

Jak pokonać strach przed końmi w czasie nauki jazdy?

Jazda konna to wyjątkowy sport, który pociąga przede wszystkim ze względu na wyjątkową formę i możliwość kontaktu ze zwierzętami. Decydując się na naukę jazdy, wiele osób uświadamia sobie, że czuje strach przed koniem. Nie powinno to dziwić – to duże zwierzę, którego zachowania dla osoby początkującej w jeździectwie mogą wydać się niezrozumiałe i groźne. Konie parskają, tupią, podskakują – zazwyczaj jednak nie oznacza to nic złego. Jak pokonać strach przed końmi i rozpocząć naukę jazdy? Pierwszym krokiem powinno być zaznajomienie z opieką stajenną – w towarzystwie instruktora warto odwiedzić konie w stajni, zaprzyjaźnić się z nimi, zobaczyć jak wygląda ich karmienie i pielęgnacja. Dobrym pomysłem jest… mówienie do konia. W ten sposób znacznie łatwiej oswoić się ze zwierzęciem. Warto także uzupełniać wiedzę i stale edukować się w zakresie jeździectwa – pozwoli to lepiej zrozumieć nawyki i zachowanie koni.

 

Jak pokonać strach przed końmi po upadku?

Jak pokonać strach przed końmi po upadku z siodła? Ten problem ma wielu jeźdźców. Specjaliści są zdania, że należy jak najszybciej wrócić do treningów. Początkowo dobrym pomysłem są treningi w towarzystwie innego, doświadczonego jeźdźca lub też zrobienie kroku w tył i zaplanowanie kilku godzin na padoku, z użyciem lonży. W ten sposób uda się przełamać strach i na powrót cieszyć się z jazdy. Dobrym pomysłem jest też zwrócenie się do trenera o pomoc – osoba doświadczona pokieruje odpowiednio kolejnymi zajęciami, aby móc w pełni poczuć się pewnie w siodle.