Ciekawe

Elementy nadwozia motocykla – jak je dobrać, żeby jazda była bezpieczna?

Jazda motocyklem daje wspaniałe wrażenia! Tego poczucia całkowitej wolności i bezkresnych tras otwierających się przed Tobą nie da się porównać z niczym innym. Nie wolno jednak przy tym wszystkim zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego zadbaj o nadwozie motocykla i odpowiednio dobierz jego części.

Ten artykuł odpowiada na następujące pytania:

  • Jak wybrać kierownicę motocyklową?
  • Jak odpowiednio dobrać lusterka do motocykli?
  • Na co zwrócić uwagę w przypadku zakupu podnóżków do motocykla?
  • Co jest ważne przy wyborze szyby do motocykla?

 

Kierownica motocyklowa

Jeśli chcesz wymienić kierownicę motocyklową (lub składasz swoją maszynę od zera, bo i tacy zapaleńcy istnieją!), to nie martw się – sam proces nie jest zbyt czasochłonny. W zasadzie najwięcej czasu zajmuje podjęcie decyzji, który model kupić. Oprócz własnych preferencji estetycznych zwróć uwagę na podstawowe parametry.

Na początek zdecyduj, z jakiego materiału ma być wykonana kierownica. Najczęściej można się spotkać z wersjami aluminiowymi i stalowymi. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku maszyn offroadowych i crossowych, turystycznych oraz sportowych. Jeśli natomiast zależy Ci na większej ergonomii, zdecyduj się na kierownicę stalową. Jej zaletą jest też zwykle bardziej atrakcyjny design.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa także sam kolor kierownicy. Oczywiście powinien on pasować do kolorystyki całego motocykla, jednak pamiętaj, że jaskrawe barwy bardziej rzucają się w oczy. Dzięki temu łatwiej jest Cię zauważyć na drodze – a to jedna z kluczowych kwestii decydujących o bezpieczeństwie motocyklisty!

Lusterka do motocykli

Lusterka to oczywiście bardzo ważny element nadwozia motocykla. Prawo wymaga posiadania przynajmniej jednego – po lewej stronie. Jeśli jednak chcesz zwiększyć stopień bezpieczeństwa, zainwestuj także w drugie – prawe. Dzięki temu bowiem uzyskasz pełny obraz tego, co dzieje się za Tobą, i będziesz mógł lepiej reagować na sytuację na drodze.

Pamiętaj, że typ lusterka motocyklowego zależy od rodzaju Twojej maszyny. W przypadku ścigaczy i innych szybkich modeli konieczne są zwykle mniejsze lusterka, o mocno aerodynamicznym kształcie i montowane na krótkim wysięgniku. Dzięki temu pęd powietrza podczas jazdy nie sprawi, że dojdzie do zmiany ich pozycji.

Z kolei w chopperach i innych ciężkich motocyklach stosuje się lusterka dokładnie odwrotnego typu – okrągłe, na długich wysięgnikach. Maszyny te nie są bowiem zwykle przystosowane do rozwijania ogromnych prędkości. Ciężkie motocykle poruszają się wolniej, więc i działanie siły wiatru jest mniejsze. Poza tym tego typu lusterka prezentują się bardziej stylowo, co dla niektórych osób także ma duże znaczenie.

Podnóżki do motocykla

Podnóżki mają duże znaczenie w kwestii wygody użytkowania motocykla, co – rzecz jasna – przekłada się także na bezpieczeństwo. Pozwalają one zarówno kierowcy, jak i pasażerowi wygodnie ułożyć nogi i odpowiednio podeprzeć stopy.

Podnóżki motocyklowe przybierają zwykle kształt owalny lub prostokątny. Istnieją także płaskie podesty, które odznaczają się znacznie większą powierzchnią. Używa się ich zazwyczaj w dużych maszynach turystycznych czy chopperach. Podnóżki można znaleźć także w wersji ergonomicznej – w postaci stopek dla kierowcy i pasażera.

Zazwyczaj wykonuje się je z metalu. Niekiedy podnóżki posiadają także gumowe nakładki, które służą jako element antypoślizgowy. Warto zdecydować się właśnie na ten wariant, gdyż gwarantuje on znacznie większy stopień bezpieczeństwa. Zapobiega bowiem ześlizgnięciu się stopy z podparcia, które mogłoby się przyczynić do utraty równowagi i kontroli nad motocyklem.

Szyba do motocykla

Szyba – czyli tzw. owiewka – nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia motocykla. Jednak warto ją nabyć, ponieważ sprzyja ona bezpieczeństwu podczas jazdy oraz zapewnia większy komfort. Chroni bowiem przed chlapiącą wodą podczas poruszania się po mokrej nawierzchni, a ponadto osłania kierowcę przed wiatrem. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku tych motocyklistów, którzy mają „ciężką nogę” i lubią dodać gazu.

Istnieją owiewki szybkiego montażu oraz warianty mocowane na stałe. Pierwsze z nich są przytwierdzane do konstrukcji maszyny, a ich zdemontowanie wymaga odpowiednich narzędzi. Drugi wariant szyby można zamontować na motocyklu i zdjąć w kilka sekund. W tym przypadku zaletą jest to, że jeśli doszłoby do wypadku, podczas którego kierowca przeleciałby przez kierownicę, szybka zazwyczaj sama się wypnie i nie spowoduje dodatkowych urazów.

Owiewki wykonywane są zwykle z akrylu lub poliwęglanu (popularna nazwa handlowa tych drugich to Lexan). Warto wiedzieć, że szyby poliwęglanowe są niemal 10 razy odporniejsze na zarysowania niż te akrylowe. Co więcej, w razie uderzenia w przeszkodę praktycznie nigdy nie pękają. Owiewka z akrylu zaś rozpryskuje się na wiele elementów, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo podczas wypadku. Ta przewaga poliwęglanu wpływa na cenę szyb z niego wykonanych – niemniej jeśli tylko możesz w nie zainwestować, zrób to dla własnego bezpieczeństwa.

Aby cieszyć się swoim motocyklem jak najdłużej, dbaj o jakościowe części, które maszynie zapewnią sprawne funkcjonowanie, a Tobie – odpowiednią ochronę. Jeśli chcesz znaleźć wszystkie konieczne elementy nadwozia, zajrzyj tutaj.

 

http://mebledokuchni.net.pl http://ipjforum.org/zatrudnienie-za-granica/ http://marriagematterstokids.org/nowoczesne-palenisko-tarasowe/