Technologia

Dlaczego warto korzystać z robotów spawalniczych?

Spawanie nie jest optymalnym zajęciem dla ludzi. Wymaga skupienia, umiejętności i wielogodzinnej pracy. Zmęczenie spawacza jest naturalną konsekwencją tego procesu, a to bardzo często prowadzi do obniżenia wydajności, mniejszej produktywności oraz gorszej jakości uzyskiwanych spoin. Spawanie zrobotyzowane odsuwa spawacza z nieprzyjemnego i niebezpiecznego środowiska, a jednocześnie obniża koszty i poprawia wszystkie aspekty związane z procesem.

Rodzaje robotów spawalniczych

Istnieją dwa popularne typy przemysłowych robotów spawalniczych, które nazywane są robotami przegubowymi i robotami prostoliniowymi.
Roboty prostoliniowe poruszają się w jednej z trzech osi (X, Y, Z). Oprócz ruchu liniowego robota wzdłuż osi, nadgarstek jest przymocowany do robota, aby umożliwić ruch obrotowy. Tworzy to zrobotyzowaną strefę roboczą w kształcie pudełka. Przegubowe roboty wykorzystują natomiast ramiona i obrotowe połączenia. Roboty spawalnicze tego typu poruszają się jak ludzkie ramię z obrotowym nadgarstkiem na końcu. Tworzy to nieregularnie ukształtowaną, zrobotyzowaną strefę roboczą.

Stanowisko spawalnicze

Podczas ustawiania zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Spawanie zrobotyzowane musi być zupełnie inaczej zaprojektowane niż spawanie ręczne.
Nowoczesne roboty spawalnicze mogą wykonywać więcej powtórzeń niż ręczny spawacz, a także zapewniają większą precyzję.
Urządzenia tego typu muszą mieć odpowiednią liczbę osi, aby zapewnić właściwy zakres ruchu. Ramię robota powinno być w stanie przystąpić do pracy pod wieloma różnymi kątami.

Procedury konserwacyjne

Zrobotyzowane systemy spawalnicze mogą działać w sposób ciągły, o ile przestrzegane są odpowiednie procedury konserwacji. Ciągłe przerwy w linii produkcyjnej można zminimalizować za pomocą odpowiedniego systemu robotów spawalniczych. Należy mieć na uwadze szereg zdarzeń losowych, w wyniku których konieczne może być szybkie zastępowanie niedziałających robotów spawalniczych, instalowanie kopii zapasowych robotów na linii produkcyjnej czy redystrybucja spawania uszkodzonych robotów do działających w pobliżu urządzeń.

Przewagi kosztowe

Spawanie zrobotyzowane jest wysoce opłacalne, szczególnie w przypadku dłuższych serii produkcyjnych, w których czas programowania można zamortyzować na dużej liczbie sztuk. Nowoczesne, zautomatyzowane roboty spawalnicze mogą być nawet pozostawiona bez nadzoru podczas przerw, w nocy oraz w weekendy, dodatkowo obniżając koszty poprzez zwiększenie wydajności.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z comauonline.pl.

http://protaras.com.pl https://wingate.biz/typy-dnia-pilka-nozna/ https://herniatedlumbardisc.net/jazda-konna-rozpocznij-nauke-jazdy-i-ciesz-sie-nowa-pasja/