Zdrowie i Uroda

Coraz bliżej sezonu na narty skiturowe

Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy, co z pewnością cieszy już wszystkich miłośników narciarstwa. Chociaż do pierwszego śniegu pewnie jeszcze kilka tygodni, to właśnie teraz warto już małymi krokami planować swoje zimowe wypady między innymi na trasy skiturowe. Narciarstwo skiturowe jest coraz bardziej popularne w naszym kraju, warto zatem poznać ten styl jeżdżenia, który daje moc frajdy i świetnej zabawy.

Trasy skiturowe w Polsce

Czym charakteryzują się dobre trasy skiturowe? Są ciekawe i pozwalają na naprawdę bardzo bliski kontakt z naturą, prowadzą przez miejsca wymagające dobrej kondycji zarówno podczas zjeżdżania w dół, jak też biegania pod górę. To właśnie cecha charakterystyczna tras skiturowych – są urozmaicone i dają mnóstwo adrenaliny, pozwalają na bliski kontakt z dziką naturą. Są wręcz perfekcyjne dla osób szukających w górach spokoju, które nie chcą jeździć po komercyjnych trasach w ośrodkach narciarskich.

Gdzie znajdują się dobre trasy skiturowe w polskich górach? Warto wybrać się między innymi w Bieszczady, które właśnie zimą stają się prawdziwą ostoją spokoju dla miłośników sportów zimowych. Poza tym warto pojechać również w Tatry, gdzie trasy są zdecydowanie trudniejsze, jednak również bardziej oblegane przez turystów. Inne trasy skiturowe można znaleźć jeszcze w Karkonoszach i Sudetach, a także w Beskidzie Śląskim.

Umiejętności i cechy narciarza skiturowego

Kiedy można rozpocząć bezpieczną przygodę z narciarstwie skitourowym? Tak naprawdę opinie w tym temacie są mocno podzielone. Część znawców uważa, że najlepiej radzą sobie tak naprawdę nowicjusze, którzy nie mają jeszcze utrwalonych błędów związanych z na przykład z jeżdżeniem na nartach klasycznych. Inni twierdzą, że narciarstwo skiturowe wymaga o wiele więcej wiedzy i umiejętności, ale też samego obeznania w górach. Dlaczego? Bo jeżdżąc poza trasami można natknąć się na nieoczekiwane trudne warunki, z którymi trzeba sobie w jakiś sposób poradzić. Narciarz żółtodziób może w takiej sytuacji zwyczajnie wpaść w duże kłopoty. Umiejętności narciarzy skiturowych to jedno. Druga kwestia to odpowiednie przygotowanie techniczne oraz zaplecze sprzętowe. Nigdy nie należy wychodzić na narty skiturowe bez wcześniejszego sprawdzenia prognozy pogody oraz informacji dotyczących zagrożenia lawinowego. To podstawowa informacja dla narciarzy skiturowych jeżdżących poza trasami. Zawsze trzeba mieć przy sobie również sprzęt do nawigacji oraz sprzętu umożliwiający namierzenie na przykład pod śniegiem. To podstawowy sprzęt będący gwarancją bezpieczeństwa w górach.