Technologia

Co to jest wózek paletowy i jakie są jego rodzaje?

Wózek, pieszczotliwie nazywany paleciakiem, to w rzeczywistości wózek ręczny paletowy unoszący, najlepszy i nieodłączny pomocnik magazyniera. Paleciak to urządzenie transportu bliskiego, najczęściej służy przemieszczania ciężkich towarów paletowanych na krótkich dystansach. Wózki te mają funkcję unoszenia na około 20 cm, nie należy ich mylić z wózkami podnośnikowymi, które mają funkcję podnoszenia palet na znacznie większe wysokości. Paleciaki przeważnie mają udźwig do 2500 kg, jednak można spotkać wersje specjalne o udźwigu nawet do 3500 kg. Są dostępne też lżejsze wersji o udźwigu go 500 kg.

Paleciaki zyskały sobie tak dużą popularność dzięki niezwykłej elastyczności dostosowania do warunków pracy, jak i stosunkowo niskiej masie do możliwości transportowych. Z całą gamą wózków watro zapoznać, się zapoznać na stronie polskiego producenta firmy Promag SA a tu ze szczegółami jak wygląda konkretny paleciak Promag

Wózki ręczne paletowe mogą być przystosowane do pracy w trudnych i agresywnych warunkach. Dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej lub ocynkowaniu materiału konstrukcyjnego mogą pracować w skrajnie nieprzyjaznych warunkach.

Ze względu na prostą konstrukcję można w bardzo łatwy sposób dostosowywać koła i ich materiał do nawierzchni, po jakiej wózek będzie się poruszał. Koła najczęściej wykonane są z jednego z trzech popularnych materiałów nylonu, gumy i poliuretanu.

Rodzaje paleciaków

Nie istnieje jakiś jeden ustandaryzowany podział wózków paletowych, rozróżnia się je ze względu na udźwig, długość wideł, szerokość, zastosowane koła, zastosowane rolki. Dostępne są wózki z wagą lub ze wskaźnikiem orientacyjnej wagi. Istnieje też cała masa wózków specjalnych, które często powstają na indywidualne zamówienie według potrzeb klienta.

Wózki tego typu są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przemieszczania towaru na paletach na krótkich dystansach. W szczególności w marketach, magazynach i na samochodach. Zastępują również duże wózki widłowe, wszędzie tam, gdzie ograniczona przestrzeń nie pozwala im operować.

Paleciak to niezbędne uzupełnienie parku transportowego każdego magazynu, może nawet w sytuacji, gdy główny wózek widłowy ulegnie awarii zastąpić go przy przewożeniu towarów i uratować harmonogram logistyczny. Bo choć nie można przy jego pomocy załadować towaru na samochód czy włożyć na wyższe półki, to w trakcie naprawy wózka widłowego, pracownicy mogą już przy pomocy paleciaków przemieścić towar w dogodne miejsce, by nie tracić zbędnie czasu.

https://schuylerlake.com http://northtexaswish.org http://aavamobile.pl