Biznes

Co to jest spedycja lotnicza?

Zarówno przesyłki biznesowe, jak i te nadawane przez klientów indywidualnych są dostarczane do odbiorców na terenie całego świata. Spośród różnych środków transportu bardzo często wybierany jest fracht lotniczy przede wszystkim ze względu na czas realizacji zlecenia oraz szczególną troskę o bezpieczeństwo kopert z dokumentami, paczek czy też większych ładunków. W efekcie bez problemu można zamówić transport lotniczy z terminala do terminala lub też w opcji door-to-door z wykorzystaniem połączeń drogowych lub kolejowych. To właśnie transport multimodalny doskonale odpowiada na potrzeby współczesnych klientów.

Jak działa spedycja lotnicza?

Sama spedycja lotnicza nie obejmuje tylko i wyłącznie usługi przewozu ładunków z punktu A do punktu B. To cały szereg działań, które zapewniają doskonałą logistykę zgodnie z obowiązującymi przepisami, potrzebami klientów oraz wymaganiami rynku. Przede wszystkim spedytorzy zapewniają obsługę formalności celnych i podatkowych, organizują załadunki, rozładunki czy przeładunki, a także umożliwiają składowanie i magazynowanie towarów, jeśli jest to oczywiście konieczne. Z założenia transport lotniczy stara się jak najbardziej odpowiadać na potrzeby rynku, aby przewóz ładunków był sprawny, szybki i oczywiście tani. Ten trend wspomagają również rozwijające się stale porty lotnicze i terminale, a rosnąca konkurencja sprawia, że koszty usług lotniczych też są coraz bardziej konkurencyjne i w efekcie nadanie niewielkiej paczki samolotem będzie niewiele droższe niż drogą morską, a czas realizacji takiego zlecenia będzie zdecydowanie krótszy.

Zalety transportu lotniczego

Największym walorem spedycji lotniczej jest oczywiście krótki czas realizacji zleceń oraz możliwość dostarczenia przesyłek niemalże w każdy zakątek świata. W wariancie multimodalnym oczywiście wykorzystuje się także transport drogowy i kolejowy w zależności oczy świecie od specyfiki zlecenia. Jedynym ograniczeniem spedycji lotniczej są maksymalne wymiary, jakie paczka może mieć. Najważniejszym parametrem jest wysokość ładunku. Na trasach europejskich nie może przekroczyć 75 centymetrów, na trasach transatlantyckich 160 cm, zaś w samolotach transportowych Cargo 220 cm. Sama waga paczki jest kalkulowana przy pomocy przelicznika objętości 1 m³ = 167 kg. Warto pamiętać również, że to najważniejszy parametr, który wpływa na cenę spedycji lotniczej.

Rodzaje frachtu lotniczego

Wyróżniamy transport lotniczy Cargo, który jest realizowany z terminala do terminala oraz opcje door-to-door. W tym drugim systemie doręczane są listy, dokumenty, paczki, przesyłki kurierskie często z wykorzystaniem usług multimodalnych. Poza tym dużą popularnością cieszy się transport lotniczo-morski w obrębie short sea. Ta opcja jest zdecydowanie tańsza niż transport Cargo i szybsza niż sama spedycja morska. W ten sposób dostarczanych jest wiele ładunków z Chin, Korei, Tajwanu czy Dubaju do Europy. Oczywiście spedytor dobiera narzędzia i planuje transport w zależności od tego, jakie potrzeby i oczekiwania ma klient. Ciekawą opcją jest również obsługa Agencji Celnej, którą spedytor również zapewnia.

http://koco.pl https://e-oko.com/nowoczesny-fotel-technorattan/ https://hanza.edu.pl/wybierz-lezak-technorattan-i-ciesz-sie-relaksem/