Ciekawe

Wracasz samotnie z imprezy? Miej te zasady w małym palcu!

Wracasz samotnie z imprezy? Miej te zasady w małym palcu!

Każda kobieta może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiała przebyć jakąś drogę samotnie i to w godzinach nocnych. Najczęstszymi powodami są powroty z imprez lub z pracy. Nietrudno o powrót po zmroku szczególnie jesienią i zimą, kiedy dni są coraz krótsze. O czym powinnaś pamiętać, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji?

Narzędzie do samoobrony

Warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w narzędzie do samoobrony, które będziesz nosić zawsze ze sobą w łatwo dostępnym miejscu, np. w kieszeni. Gazy pieprzowe i paralizatory nie wymagają zezwolenia, są tanie i łatwe w użyciu. Takie narzędzie, w sytuacji zagrożenia, zwiększy twoje szanse na ucieczkę.

Telefon zawsze w pogotowiu

Przed wyjściem z domu naładuj baterię w telefonie. Przy sobie możesz nosić ładowarkę albo uniwersalny miniaturowy powerbank (na rynku są nawet powerbanki w kształcie szminki!) aby mieć pewność, że w każdej chwili będziesz mogła skorzystać z telefonu. Nie chodzi tu o przeglądanie portali społecznościowych, kiedy się nudzisz. Jeśli np. wracasz do domu sama, staraj się trzymać telefon w ręce lub w kieszeni, ale tak, żeby nie rzucał się w oczy. Pozwoli ci to w razie potrzeby szybko zadzwonić do kogoś bliskiego czy na policję.

Powiedz znajomemu o twojej wędrówce

Jeśli nikt zaufany nie może cię odprowadzić, uprzedź kogoś z rodziny lub przyjaciół, gdzie idziesz. Powiedz, o której godzinie zamierzasz wrócić i jaką trasą będziesz szła. Gdyby coś ci się stało, bliscy będą wiedzieć, gdzie cię szukać. Możesz umówić się z kimś, że o konkretnej godzinie napiszesz smsa, że jesteś bezpieczna.

Bądź uważna

Muzyka rozbrzmiewająca głośno ze słuchawek w uszach nie jest dobrym pomysłem, jeśli wędrujesz gdzieś sama. Napastnik może cię łatwo zaskoczyć, co zmniejszy twoje szanse na ucieczkę. Nie używaj słuchawek, obserwuj otoczenie i nasłuchuj, czy ktoś za tobą nie idzie.

Załóż wygodne buty

Na imprezie możesz mieć ulubione szpilki, ale na powrót do domu weź ze sobą wygodne buty, np. sportowe. Pokonasz w nich drogę zdecydowanie szybciej. Poza tym, jeśli znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji, będziesz mogła uciekać, co byłoby prawie niemożliwe w szpilkach.

Nie zdradzaj, że jesteś sama

Samotna kobieta może być łatwym celem dla napastnika. Jeśli na ulicy zaczepi cię nieznajoma osoba, możesz udawać, że nie jesteś całkiem sama. Powiedz, że tuż za rogiem czeka na ciebie chłopak, mąż, albo brat. Lub że za minutę będzie tu twoja taksówka. Wymyśl cokolwiek, co mogłoby odstraszyć potencjalnego agresora. Nigdy nie mów, że jesteś tu całkiem sama i że przed tobą daleka droga do domu.

Nie pokazuj wartościowych przedmiotów

Kiedy opuszczasz imprezę, schowaj do torebki wartościową biżuterię. Po co wabić złodzieja błyszczącymi pierścionkami czy kolczykami? Telefon czy portfel także noś w taki sposób, aby nie rzucał się w oczy.