Dom i Wnętrze

Urządzanie biura

Biuro to miejsce pracy, które podlega wielu restrykcjom wynikającym z uregulowań prawnych. Dość wcześnie dostrzeżono, że praca siedząca jest znacznym obciążeniem dla organizmu, ale uregulowania prawne powstały znacznie później. Wymagania ogólne dotyczące pomieszczeń biurowych dotyczą oświetlenia, wentylacji i ogrzewania i brane są pod uwagę już na etapie budowy lub remontu adaptacyjnego. Dopiero później, już po wykonaniu prac budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych przystępuje się do urządzania biur. To błąd, który może drogo kosztować.

Wymagania przepisów bhp wobec stanowisk pracy są dosyć złożone, dlatego lepiej wykonać kompleksowy projekt biura. Dobór mebli biurowych powinien być elementem takiego projektu (oferta https://www.ergo-fotel.pl/.

W zasadzie każda praca biurowa jest równoznaczna z pracą przy komputerze, dlatego stanowisko biurowe musi to uwzględniać. Najważniejsze meble na takim stanowisku to stół i krzesła biurowe. Stół musi mieć określona minimalna powierzchnię, aby można było zmieścić monitor ekranowy, klawiaturę i dokumenty. nad którymi się pracuje. Obecnie są dostępne monitory płaskie i uchwyty do nich, które pozwalają zaoszczędzić powierzchnię biurka, więc mogą być one mniejsze. Fotele biurowe muszą być koniecznie z funkcja obrotu wokół osi pionowej i na stabilnej podporze minimum pięcioramiennej (przykłady https://www.ergo-fotel.pl/fotele-obrotowe). Fotele obrotowe muszą mieć wiele regulacji, w tym wysokość siedziska i pochylenie oparcia. Chodzi o dopasowanie fotela do wzrostu i sylwetki pracownika. W zasadzie powinno się regulować zestaw fotel i stół, ale regulowane stoły to nadal rzadkość i cały ciężar dopasowania stanowiska pracy spoczął na fotelach biurowych.