Ciekawe

Uprawnienia SEP do 1kV przydatne w branży energetycznej

Praca w branży energetycznej wymaga zdobycia zarówno gruntownej wiedzy, jak i szeregu uprawnień. Tylko po spełnieniu tych warunków możliwe jest podjęcie pracy w tej branży. W przypadku wielu stanowisk nie wystarczy jednak standardowe wykształcenie, a potrzebne są specjalne uprawnienia. Wiąże się to oczywiście z tym, że praca na instalacjach energetycznych stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika, a nieprawidłowo wykonana również dla użytkowników sieci.

Pracownicy branży energetycznej, którzy pracują na różnego rodzaju instalacjach przesyłowych, muszą posiadać szereg uprawnień. Podstawowym jest uprawnienie SEP do 1kV, które jest niezbędne na linach przesyłowych, gdzie wartość napięcia to właśnie minimum 1kV. Uprawnienia te, zwane potocznie sepowskimi, można bez problemu zdobyć po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu.

Uprawnienia do 1kV atutem na rynku pracy

Dla wielu osób chcących pracować w branży energetycznej zdobycie uprawnień SEP jest atutem w poszukiwaniu lepszej pracy. Pracodawcy chętniej przyjmują kandydatów do pracy, którzy już mają szereg zdobytych uprawnień. Z drugiej strony, dla wielu pracowników branży energetycznej uprawnienia SEP do 1kV są obowiązkowe i dlatego firmy wysyłają swoich pracowników na kursy, aby je zdobyli, a potem regularnie w celu odnowienia uprawnień. Możliwe jest zdobycie takich uprawnień podczas nauki w szkole technicznej, zawodowej lub na uczelni.

Kursy na uprawnienia SEP do 1kV

Organizacją kursów zajmuje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich, od czego pochodzi nazwa kursu SEP. Kursy są organizowane w wielu miastach Polski, szczególnie w tych największych. O takie kursy najłatwiej jest w miastach, gdzie jest rozbudowana branża energetyczna. W przypadku klientów branżowych, czyli firm wysyłających swoich pracowników na kursy na uprawnienia elektryczne, istnieje możliwość ich organizacji w siedzibie takiej firmy. Aby móc ubiegać się o uprawnienia do 1kV, należy posiadać wykształcenie minimum podstawowe i mieć ukończone 18 lat.
Kurs dający uprawnienia elektryczne SEP trwa z reguły kilka godzin i zamyka się w jednym dniu. Kto czuje się na siłach, może przystąpić do egzaminu bez kursu. Tak robią z reguły doświadczeni energetycy, którzy odnawiają posiadane już uprawnienia SEP.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://uprawnieniaelektryka.pl/szkolenie/uprawnienia-elektryczne-g1