Ciekawe

Szkolenia skiturowe – jak przygotować się do nowej formy aktywności

Weekendowe szkolenia skiturowe są świetną formą przygotowania do uprawiania tego ciekawego i coraz bardziej popularnego sportu. Wiele osób, które chcą inaczej spędzać wolny czas w zimie, niż tylko zjeżdżać na nartach, chętnie korzysta z takiej możliwości i zdobywa nowe umiejętności.

Na czym polegają szkolenia skiturowe?

Są to kilku godzinne zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, podczas których można nauczyć się podstaw skituringu, aby móc samodzielnie uprawiać tę ciekawą dyscyplinę. Fachową wiedzę przekazują instruktorzy narciarstwa, wspinaczki górskiej oraz ratownicy TOPR.

Uczestnicy, którzy zapisują się na szkolenia skiturowe uczą się elementów bezpiecznego podejścia pod wyższe partie górskie, technik zjazdowych, które są odmienne od stosowanych na tradycyjnych stokach narciarskich, a także wiedzy o zachowaniu się w ekstremalnych sytuacjach zagrożenia.

Techniki zachowań podczas wykonywania wszystkich elementów składających się na sport skiturowy są szeroko omawiane, a także ćwiczone w praktyce na specjalnie przygotowanych trasach, przystosowanych do uprawiania tego niezwykłego sportu.

Jakie elementy szkolenia obejmują część teoretyczną?

W części teoretycznej instruktorzy z różnych dziedzin sportów górskich, a także ratownicy TOPR-u szeroko omawiają najważniejsze aspekty skituringu, które uczestnicy kursu powinni opanować przed przystąpieniem do aktywności na stokach.

Do podstawowych zagadnień należy technika podejścia, szczególnie pod bardziej strome i wymagające trasy górskie. Technika podejścia oraz zjazdów w utrudnionych warunkach, na stromych zakrętach, w głębokim śniegu wymaga zupełnie innej wiedzy i umiejętności niż zwykła jazda na przygotowanych stokach narciarskich.

Część teoretyczna obejmuje bardzo ważne informacje z zakresu ratownictwa górskiego oraz lawinoznawstwa. Te wiadomości są bardzo istotne dla uczestników szkolenia skiturowego, ponieważ od umiejętności odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia może zależeć zdrowie, a nawet życie osób uprawiających ten sport.

Co znajduje się w części praktycznej szkolenia?

W tej części uczestnicy uczą się pokonywania trudnych podejść, trawersowania, robienia zakosów, a także zjazdu na fokach. Są to umiejętności niezbędne do uprawiania dyscypliny.

Ważną częścią praktyczną jest nauka czytania znaków oraz tablic informacyjnych, które znajdują się na szlakach i poza nimi.

Instruktorzy uczą rozpoznawania zapowiedzi lawin w naturalnym terenie, co jest także niezwykle istotnym elementem bezpieczeństwa w górach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/