Ciekawe

Szkolenia AFF – na czym polegają, gdzie i kiedy się odbywają i ile kosztują

Skoczyć ze spadochronem może niemal każdy. Istnieje nawet możliwość załatwienia skoku w prezencie dla kogoś bliskiego. Jednak jeśli ktoś chce zostać profesjonalnym skoczkiem spadochronowym, niezbędne jest przejście specjalnego szkolenia. Jednym z rodzajów takich szkoleń są szkolenia AFF.

Na czym polegają szkolenia AFF

Nazwa tego rodzaju szkoleń to skrót od angielskiego „Accelerated FreeFall” co oznacza przyspieszoną naukę swobodnego spadania. Celem tej metody jest, by stosunkowo szybko przygotować ucznia-skoczka do skoków samodzielnych z opóźnionym otwarciem spadochronu.

Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna trwa 8 godzin. Uczeń-skoczek dowiaduje się dzięki niemu wszystkiego, co musi wiedzieć o skokach spadochronowych, sprzęcie i bezpieczeństwie.

Część praktyczna polega na ćwiczeniach na uprzęży, dzięki którym uczeń-skoczek uczy się obsługi sprzętu, a następnie odbywają się skoki z 3-4 tys. metrów. Trzeba zaliczyć 7 poziomów czyli zwykle 7 skoków. Pierwsze 2-3 skoki wykonuje się z dwoma instruktorami, a kolejne już z jednym.

Gdzie i kiedy odbywają się szkolenia AFF

Szkolenia spadochronowe organizowane są zazwyczaj na lotniskach. Strefy zwykle dysponują nie tylko terenem szkoleniowym, zapewniającym bezpieczne skoki włącznie z lądowaniem, ale również infrastrukturą pozwalającą na nocleg i wyżywienie.

Przy dobrych warunkach pogodowych można ukończyć kurs nawet w ciągu jednego weekendu. Jest jednak możliwość skakania również w wybrane dni tygodnia. Nie istnieje dzienny limit co do ilości skoków. Szkolenia organizowane są niemal w każdy weekend.

Ile kosztuje szkolenie AFF

Koszt szkolenia zależy od ilości potrzebnych skoków. Z reguły wykonuje się ich 7, ale często któryś poziom wymaga powtórzenia. Szkolenie teoretyczne kosztuje 350 zł. Skok z dwoma instruktorami to koszt rzędu 750 zł, a z jednym 550 zł.

Po kursie, chcąc wykonywać dodatkowe skoki, należy liczyć się z opłatą za bilet do samolotu (ok.100zł) i za wypożyczenie spadochronu (ok. 50zł). Ponadto należy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z noclegiem i wyżywieniem podczas szkolenia.

Szkolenie AFF to dobra opcja dla osób chcących szybko nauczyć się skakać ze spadochronu. Są dość kosztowne, ale dla poczucia adrenaliny i widoków z góry na pewno warto spróbować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy