Ciekawe

Stare sposoby na poznawanie przyszłości

Chęć poznania przyszłości towarzyszy ludzkości od wieków – już w starożytnym Egipcie czy Grecji starano się rozmawiać z bogami, szukać metod na wizje. Osobami zajmującymi się odczytywaniem znaków z zaświatów byli kapłani, druidzi, pytie. Jakie metody stosowali?

Najpowszechniejszą metodą wróżenia było odczytywanie znaków dawanych przez naturę. Druidzi i kapłani najczęściej obserwowali ptaki na niebie, wyczekiwali zjawisk takich jak zaćmienia czy pełnie. Nierzadko zdarzało się także zabijanie zwierząt w obrzędach rytualnych – z wnętrzności niewielkich stworzeń także odczytywano znaki dawane przez bóstwa.

Tajemnicze wywary, mikstury

Dla lepszego zrozumienia i dojrzenia znaków dawanych przez siły wyższe wróżowie, magowie i kapłani często stosowali eliksiry i napary z ziół i roślin. Zastosowanie konkretnych gatunków pozwalało na osiągnięcie wizji. Współcześnie nazwalibyśmy to stanem pod wpływem substancji psychoaktywnych. Podobne metody stosowano w trakcie rozpalania rytualnych ognisk – do nich także dodawano konkretne zioła, aby tajemniczy zapach pozwalał na doznawanie wizji.

O starożytnych metodach wróżenia czytaj więcej tutaj: Parasfera – wróżby SMS, na telefon i online.