Ciekawe

SOS finansowe – pożyczaj z głową

Ciężko znaleźć osobę, która by choć raz w życiu nie miała drobnych kłopotów finansowych. Ratunkiem w takich przypadkach najczęściej są pożyczki, bywa jednak, że zaciąganie nowych długów tylko pogłębia problem, zamiast go rozwiązać. Pożyczki same w sobie oczywiście nie są złe, ale trzeba do nich podchodzić z dużą dozą rozsądku.

Czy na pewno potrzebuję tej pożyczki?

Pożyczkę zawsze trzeba oddać. To niby oczywistość, ale nie brak osób, które decydując się na takie rozwiązanie w ogóle nie biorą pod uwagę swoich finansowych możliwości. Są przypadki, gdy rzeczywiście bez pożyczki się nie obejdzie, ale są też wydatki, z których można zrezygnować albo przynajmniej odłożyć je w czasie. Pożyczki mają sens wtedy, gdy cel jest jasno określony i wiadomo dokładnie, ile gotówki brakuje – pożyczka ma być po prostu odpowiedzią na realne potrzeby.

To ważne, ponieważ nawet niewielkie, nadprogramowe wydatki mogą zachwiać finansową równowagą. Firmy pożyczkowe zwykle same wyliczają zdolność finansową potencjalnych klientów, ale zanim w ogóle złoży się wniosek, warto uczciwie ocenić własną sytuację finansową. Jeśli pożyczkobiorca jest pewien, że będzie w stanie oddać pieniądze na czas, może zaciągać dług, gdy jednak domowy budżet jest w kiepskim stanie i bardzo ciężko zniesie kolejne finansowe obciążenie, pożyczkę lepiej zostawić na lepsze czasy.

Uwaga na koszty!

Pożyczka to usługa, a więc należy za nią zapłacić. Ile dokładnie, to zależy oczywiście od danej oferty. Bardzo korzystne są pożyczki przez internet, bo one zwykle wiążą się z niższymi kosztami obsługi, niektóre tego typu produkty są nawet darmowe. Można je znaleźć między innymi na łowcachwilówek.pl – to wygodna porównywarka pożyczek, przedstawiająca najlepsze oferty z różnych firm, w tym również chwilówki za 0 zł.

Sprawdzając koszty należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na RRSO, bo to parametr uwzględniający wszystkie opłaty związane z pożyczką – im niższe jest RRSO, tym korzystniejsza propozycja. Może się też okazać, że bardziej się opłaci zaciągnięcie dwóch mniejszych pożyczek jedna po drugiej zamiast jednej większej – spłata jest wtedy rozłożona w czasie, dzięki czemu np. pożyczone 1000 zł oddaje się nie po 30 dniach w całości, ale w ratach po 500 zł w ciągu dwóch miesięcy.

Umowa jest najważniejsza

Warunki, na jakich pożycza się pieniądze, opisane są w umowie. To dokument, którego absolutnie nie wolno ignorować. Bez względu na to, jakiej kwoty dotyczy pożyczka, umowę zawsze trzeba dokładnie przeczytać, a jeśli są do niej załączone jakiekolwiek aneksy, z ich treścią także należy się zapoznać. To właśnie umowa precyzuje wysokość kosztów związanych z pożyczką, określa termin spłaty oraz informuje o wysokości karnych odsetek w razie niedotrzymania warunków.

Do zawierania umów przez internet nie wszyscy są jeszcze przekonani, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto szukać ofert za pośrednictwem sprawdzonych porównywarek pożyczek, które uwzględniają wyłącznie produkty legalne, przygotowane przez firmy o ugruntowanej pozycji na rynku.