Dom i Wnętrze

Preparaty do szamba świetnym sposobem na ograniczenie kosztów jego eksploatacji?

New concrete septic tank - construction site.

Przydomowe szambo często jest źródłem sporej ilości problemów, gdyż nie tylko emituje przykre zapachy, ale także generuje spore koszty, gdyż trzeba je regularnie opróżniać. Zminimalizować koszty można między innymi stosując odpowiednie preparaty do szamba zawierające specjalnie wyselekcjonowane bakterie do szamba. W jaki sposób środek do szamba minimalizuje te koszty?

Działanie bakterii obecnych w preparatach do szamba

Bakterie obecne w preparatach do szamba to bakteria, które są naturalnie obecne w tego typu zbiornikach. Środek do szamba zawiera specjalnie wyselekcjonowane bakterie, które umożliwiają przywrócenie równowagi mikrobiologicznej w szambie. Bakterie do szamba upłynniają różnego rodzaju złogi i osady, a także likwidują kożuch tłuszczu, który zbiera się na jego powierzchni. Z powodu wspomnianych złogów i osadów szambo stopniowo zaczyna się kurczyć, gdyż zmniejsza się jego objętość. Preparaty do szamba pozwalają skutecznie temu zapobiec, zmniejszając koszt jego eksploatacji, gdyż nie trzeba będzie go zbyt często opróżniać.

Czas działania preparatu

Efekty działania preparatu do szamba nie są widoczne od razu, gdyż bakterie muszą się wpierw namnożyć. Dlatego też stosując preparat do szamba dobrze jest zastosować środki pomocnicze, które pozwolą rozpuścić między innymi znajdujące się w nim tłuszcze nie zabijając jednocześnie potrzebnych temu ekosystemowi bakterii. Preparaty takie zawierają między innymi rozmaite enzymy, które pomagają osiągnąć upragniony efekt.

Czym powinien charakteryzować się dobry preparat do szamba?

Preparaty do szamba są różne, jednak niemalże wszystkie działają dobrze. Nie zawsze najdroższy preparat jest najlepszy, dlatego też najlepiej trzymać się średniej półki cenowej. Rozmaite środki do szamba wymagają różnych sposobów aplikacji, dlatego przed kupnem bakterii do szamba trzeba zapoznać się ze sposobem, w jaki dostarcza się te bakterie do swojego szamba. Wiele środków do szamba wymaga też dodatkowego użycia tak zwanych aktywatorów, które poprawią uch skuteczność – zwłaszcza w okresie, w którym będzie jeszcze za wcześnie na efekty, gdyż bakterie nie zdążą się jeszcze namnożyć. W niektórych przypadkach przed zastosowaniem preparatów do szamba będzie konieczna tez tak zwana dezynfekcja szamba, która polega na zastosowaniu środka go wyjaławiającego, aby można było zasiedlić je tymi właściwymi bakteriami, które obniża potem koszty jego eksploatacji.