Ciekawe

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – jak to zrobić?

Dokształcanie się i podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest niezbędne do tego, aby awansować a niejednokrotnie – aby utrzymać obecnie zajmowane stanowisko. Bardzo ważne jest, aby dobrać taki rodzaj szkoleń, który odpowiada naszym potrzebom. Do niedawna najczęściej wybieranymi sposobami na doszkalanie były placówki kształcenia ustawicznego czy też możliwość korzystania z kursów organizowanych przez pracodawcę. Obecnie możliwości te zostały rozszerzone przez platformy e-learningowe. Która z tych metod jest najlepsza?
Kursy prowadzone w placówkach kształcenia ustawicznego kierowane są zarówno do osób zatrudnionych, osób bezrobotnych oraz tych, którzy pragną się przebranżowić. Placówki umiejscowione są w większości średnich i dużych miast w Polsce. Zazwyczaj płacimy za kursy samodzielnie, jednak zdarza się, że koszt kursu może zostać pokryty również przez PUP czy też naszego pracodawcę. Wielu właścicieli firm samodzielnie podejmuje decyzję o wysłaniu pracowników na tego rodzaju szkolenia – jest to dla nich inwestycja w przyszłość.
Szkolenia prowadzone w firmach to domena dużych korporacji. Zazwyczaj pracownicy mogą wybierać pomiędzy licznymi szkoleniami i kursami poprzez zapisywanie się na listy uczestników. Szkolenia takie są dla nich bezpłatne. Minusem może być ograniczona tematyka kursów – skierowane są one wyłącznie do specjalistów z danych dziedzin.

A może kurs on-line?

Innowacyjnym rozwiązaniem jest skorzystanie z nowoczesnych platform e-learningowych, w których odpłatnie udostępniane są kursy wideo. Najczęściej dotyczą one programów komputerowych (np. kurs 3ds Max, kurs Photoshop, kurs projektowania wnętrz). Rozwiązanie to ma wiele zalet – przede wszystkim korzystamy z nieco w dowolnym czasie. Nie ma również potrzeby wychodzenia z domu, gdyż kursy udostępniane są poprzez sieć.