Dom i Wnętrze

Ogród francuski i angielski – inspiracje

Ogród francuski i angielski – inspiracje

Styl francuski i angielski to najbardziej wyraziste style ogrodowe w historii architektury krajobrazu. Nieustannie nawiązuje się do nich, tworząc koncepcję nowoczesnego ogrodu. W pewien sposób dalej powtarzamy w głównej mierze te dwa wielkie style w ogrodnictwie i w myśleniu o przestrzeni.

Ekologiczne myślenie

Współczesność stawia na ekologię, jako zrozumienie tego, że człowiek jest częścią natury. Podobne myślenie charakteryzowało twórców francuskich i angielskich ogrodów. Obie szkoły jednak inaczej pojmowały bycie człowieka w naturze. Styl francuski podkreślał panowanie człowieka nad przyrodą.

Styl angielski natomiast raczej eksponował charakter irracjonalnego związku ludzi i natury, nad którym nie sposób zapanować ostatecznie. Wydaje się, że współczesne wizje ekologiczne odwołują się do obu filozofii. Podobnie dzieje się w architekturze krajobrazu.

Nowoczesne trejaże

Wydaje się, że nowoczesny ogród bliższy jest sztuce francuskiej z jej upodobaniem do geometryzacji i symetrii. Przykładem tego mogą być współczesne trejaże geometryczne, które stanowią rodzaj roślinnej ozdoby, przypominającej bardziej awangardową sztukę niż szaloną naturę.

Nowoczesny minimalizm

Ogród nowoczesny jednak w przeciwieństwie do stylu francuskiego stawia na minimalizm środków wyrazu. Nie lubi dekoracji i nadmiaru. Nie chce zadziwiać, ale minimalizować kształty i barwy. Unika dekoracyjności linii, secesyjnych splotów, modernistycznej symboliki. W jakiejś mierze korzysta najbardziej z osiągnięć sztuki międzywojennej spod znaku konstruktywizmu.

Odsłonić samą przestrzeń

Nowoczesny ogród przede wszystkim eksponuje samą przestrzeń. Nie tyle ją zabudowuje czy organizuje, ale otwiera. Zwłaszcza jeśli ogród znajduje się w atrakcyjnej okolicy. Ukazuje piękno świata.