Technologia

Nowa bateria do laptopa

Baterie dedykowane do Aparatów

Jeżeli bateria w laptopie jest już tak słaba, że nie możemy odłączyć go od zasilania na dłużej niż kilka minut, to równie dobrze możemy przerzucić się na komputer stacjonarny. Stopniowy spadek kondycji akumulatora jest czymś zupełnie normalnym – każdy sprzęt przecież w końcu się zużywa, zwłaszcza jeżeli korzystamy z niego na co dzień. Jednak żywotność baterii można spróbować nieco wydłużyć, stosując kilka prostych zasad. Jeżeli natomiast mamy pewność, że bateria dożyła kresu swojej przydatności, trzeba wymienić ją na nową.

Co przyspiesza zużywanie baterii?

Każda bateria, zarówno w telefonach komórkowych, jak i w notebookach, ma określoną przez producenta ilość cykli ładowania, np. 1000 ładowań. Później jej wydajność zaczyna spadać. Na rozładowywanie baterii duży wpływ ma przede wszystkim to, w jaki sposób eksploatujemy laptopa, np. z jakich korzystamy programów, czy często gramy w gry. Poza tym na osłabienie baterii spory wpływ ma temperatura, zarówno zbyt wysoka, jak też zbyt niska. Szybsze zużywanie baterii następuje również wówczas, gdy cały czas pracujemy na laptopie podłączonym do zasilania, a równocześnie na baterii – w takim wypadku bateria jest co chwilę doładowywana, a to nie wpływa dobrze na jej stan.

Jak przedłużyć żywotność baterii?

Aby bateria służyła nam jak najdłużej, trzeba oczywiście odpowiednio o nią dbać. Warto zatroszczyć się o właściwe chłodzenie laptopa, np. poprzez czyszczenie wentylatorów i stosowanie specjalnych podkładek z funkcją chłodzenia. Nie pracujmy również cały czas na akumulatorze podłączonym do zasilania. Co najmniej raz na kilka dni dobrze jest odłączyć laptop od prądu i pracować na samej baterii aż do jej całkowitego wyładowania. Możemy również przeprowadzić kalibrację baterii. Polega to na naładowaniu jej na 100% i pozostawieniu do rozładowania. Tę czynność powtarzamy 2 lub 3 razy, po czym sprawdzamy, czy wydajność baterii uległa poprawie.

Wymiana baterii w laptopie

Niektóre modele laptopów same dają nam znać, że pora wymienić baterię, wyświetlając odpowiedni komunikat. Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest niedoładowywanie baterii do pełna, tzn. do 100%. Natomiast ostatecznym, wyraźnym znakiem, że należy pomyśleć o zakupie nowej baterii, jest wyłączanie się laptopa w kilka minut po odłączeniu od prądu. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest nowy akumulator od producenta notebooka – na to jednak będziemy musieli wydać co najmniej kilkaset złotych. Jeżeli zatem chcemy zaoszczędzić, można poszukać tańszych zamienników – taką opcję znajdziemy np. na https://seltrade.pl/akcesoria-do-laptopow/baterie-akumulatory. Warto przy tym zwrócić uwagę na renomę producenta akumulatora, a także zgodność jego parametrów technicznych z poprzednią, oryginalną baterią – szczególnie istotne jest takie samo napięcie zasilania. Niebagatelne znaczenie dla jakości pracy baterii ma również jej pojemność– powinna być przynajmniej tak wysoka, jak w oryginalnym akumulatorze lub nawet większa.