Zdrowie i Uroda

Nieświeży oddech – jak z nim walczyć?

Halitoza to jedna z tych przypadłości, którą bardzo trudno samemu wykryć. W końcu nie czujemy naszego zapachu z ust i nie jesteśmy świadomi, że może on być drażniący dla otoczenia, np. naszych rozmówców. Nie zmienia to faktu, iż możemy z nieświeżym oddechem skutecznie walczyć.

Skąd bierze się nieświeży oddech?

Istnieje kilka możliwości wyjaśnienia tego, skąd halitoza w ogóle się bierze. Głównymi winnymi najczęściej są bakterie beztlenowe, które żyją w naszych ustach i żywią się resztkami jedzenia. W czasie swojego życia wytwarzają lotne związki siarki, które są odpowiedzialne za nieprzyjemną woń z ust. W niektórych wypadkach brzydki lub dziwny zapach z ust mogą pochodzić z innego źródła. Mogą to być m.in. wszelkie infekcje gardła (np. angina), ale również głodówka (brzydki zapach jest wtedy efektem trawienia białek) i wszelkie choroby przyzębia i próchnica. Na nasz oddech mają także wpływ takie choroby jak marskość wątroby, cukrzyca czy zapalenia płuc oraz oskrzeli. Nieprzyjemny oddech to także efekt diety bogatej w intensywne pokarmy, m.in. czerwone mięso, cebulę, czosnek i inne produkty tego typu. Halitoza może nas jednak dopaść, gdy możemy wykluczyć większość powodów. Co wtedy robić? Jakie kroki podjąć, aby cieszyć się przyjemnym oddechem?

Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Jeśli nie cierpimy na żadną z wymienionych chorób i nasza halitoza nie jest wtórna, możemy na własną rękę spróbować wyeliminować niektóre jej objawy. Najważniejsze, to dokładnie zrewidować swoją higienę jamy ustnej. Najlepiej zacząć od szczotkowania – czy nasza szczoteczka dociera wszędzie i wymiata resztki pokarmu. Jeśli nie – może warto zmienić ją na skuteczniejszą (np. SwissDent lub TePe)? Kolejnym ważnym elementem jest nić dentystyczna. Jednym z powodów halitozy są choroby przyzębia, które powstają z kamienia nazębnego. Ten zaś tworzy się w przestrzeniach międzyzębowych, do których szczoteczką nie dotrzemy. Stąd nić dentystyczna (np Oral-B), jest świetnym rozwiązaniem, aby zadbać o swoje zęby i świeży oddech. Ostatnim elementem układanki są płyny do płukania ust. Ich działanie jest równie proste, co skuteczne. Dzięki swoim związkom chemicznym eliminują resztę bakterii, których nie usunęliśmy szczoteczką lub nicią. Poza zmianą diety i regularnymi wizytami u dentysty, to właśnie prawidłowa higiena jamy ustnej chroni nas przed kłopotliwymi i krępującymi sytuacjami. Nie zapominajmy również o np. rzuceniu palenia czy rezygnacji z alkoholu, ponieważ obecność tych używek wpływa negatywnie na nasz oddech.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Profimed.com