Zdrowie i Uroda

Najczęstsze powody wizyt u stomatologa

Pomimo wrodzonej niechęci Polaków do stomatologów, lekarze ci odnotowują coraz więcej wizyt w swoich gabinetach. Powodów jest wiele, rzadko zdarza się, że wizyta kontrolna zakończy się bez wskazań do konkretnego leczenia. Istotne jest poznanie przyczyn dolegliwości i hamowanie ich powstawania.

Próchnica – powszechny problem w Polsce

Najpowszechniejszym problemem jest oczywiście próchnica, która uznawana jest obecnie za chorobę cywilizacyjną w Polsce. Szacuje się, że co drugi Polak posiada przynajmniej jeden ubytek próchnicowy. Niedobrą wiadomością jest fakt, że na próchnicę chorują coraz młodsze dzieci! Przypadki próchnicy zdarzają się już w przypadku niemowląt. Winą za taki stan rzeczy jest zarówno niedostateczna higiena jamy ustnej, jak i złe nawyki żywieniowe. Próchnica powstaje w wyniku działania bakterii znajdujących się na płytce nazębnej. Aby jednak mogła ona powstać konieczna jest również obecność cukrów oraz brak higieny. Kwasy produkowane przez bakterie powodują odmineralizowanie szkliwa, a w efekcie: zmniejszenie jego twardości. Zmiany próchnicze widać gołym okiem, dlatego tak ważne jest wnikliwe obserwowanie wszelkich zmian na naszych zębach.

Drugim powszechnym problemem są braki w uzębieniu. Zęby tracimy w wyniku wypadków, starości czy chorób przewlekłych. Warto wiedzieć, że brak nawet jednego zęba niebagatelnie wpływa na integralność innych zębów oraz to, jak spełniają one swoją funkcję. Brak jednego zęba sprawia, że sąsiadujące z nim zęby tracą swoją podporę oraz stabilność. Efektem tego zaczynają się one chwiać, mogą się również rozchodzić, przez co cały łuk ulega przemieszczeniu. Braki większej ilości zębów zmienia się sposób wymowy, jak i wygląd naszej twarzy, gdyż szczęka się zapada. Braki takie można uzupełniać leczeniem implantologicznym. Polega ono na wszczepianiu implantów wprost do kości.