Ciekawe

Lekkie popelinowe ubrania

Tajemnicza nazwa popelina przewija się w modzie od dekad. Niestety nie wszyscy wiemy, czym tak naprawdę jest ta tkanina, a szkoda, bo można z niej szyć dobre jakościowo ubrania. Kupowana na metry zdecydowanie pozwala ciąć koszty, zaś stworzenie z niej własnoręcznie ubrania daje dużo satysfakcji.

Czym jest popelina?

Dziś popelina jest równie popularna co wiele lat temu. Wszystko wynika z tego, że nadal uważana jest za jeden z najlepszych materiałów do szycia koszul. Popelina jest tkaniną niezwykle charakterystyczną, przez co też nawet laicy po krótkim zapoznaniu, bez problemu odróżnią ją od innych tkanin. Splot popeliny składa się z jednej nitki wątku (tzw. poziomej nici) przypadającej na jedną nitkę osnowy (nić pionowa). Sama popelina kojarzona jest jako materiał cienki i gładka, uszyte z niej koszule wygląda po prostu ładnie. Popelina znana jest także jako tkanina bawełniana. W ubraniach ceniona jest za swoją miękkość oraz to, że świetnie się układa.

Co można uszyć z popeliny?

Oprócz tego, że popelina idealnie nadaje się na koszule (te casualowe, jak i biznesowe), to z powodzeniem możemy ją wybrać do uszycia lekkich i wygodnych sukienek i spódnic. Ze względu, że jest to tkanina bardzo delikatna i miękka, możemy ja też wybrać do uszycia lekkiego kocyka czy poszewek na poduszkę. Co więcej, popelina jest szczególnie ceniona do tworzenia letnich ubrań. To za sprawą jej przewiewności i lekkości. Zwykle świetnie nadaje się do szycia jasnych letnich ubrań, ponieważ jej charakterystyczny splot (splot płócienny o strukturze delikatnych i cienkich prążków) bardzo dobrze się układa i super wygląda. Ponadto to tez materiał niezwykle wytrzymały. Tak więc możemy go wybrać do uszycia spodni czy nawet lekkich płaszczy. Nie musimy obawiać się o jej jakość- ubrania z popeliny świetnie zachowują swój fason, a tkanina właściwości nawet podczas intensywnego użytkowania. Takie właściwości tego materiału powodują, że jest coraz częściej wybierana, choć przez ostatnie lata była materiałem trochę zapomnianym.