Ciekawe

Krótko o frezowaniu aluminium

W firmach produkcyjnych specjalizujących się wykonywaniu elementów maszyn i urządzeń jedną z podstawowych obróbek materiału jest obróbka skrawaniem. Efektywność oraz dokładność wykonywanych prac w dużej mierze zależy nie tylko od stanu maszyny ale także od doświadczenia operatora oraz doboru odpowiedniego narzędzia.

Narzędzia frezujące do aluminium

Wśród podstawowych narzędzi frezujących wymienić można frezy oraz głowice frezujące. Posiadają one odmienne przeznaczenie oraz budowę. Głowice frezarskie przeznaczone są do obróbki zgrubnej dla dużych powierzchni. Głowicami możemy wyrównać powierzchnie i nadać z grubsza kształt naszego elementu. Ich główną zaletą jest możliwość frezowania dużej powierzchni przy możliwie jak największej ilości zdzieranego materiału.

Frezy palcowe do aluminium natomiast nadają się do wykonywania bardziej dokładnych operacji takich jak frezowanie kieszeni, rowków, kanalików czy na przykład otworów o dużej średnicy. W przeciwieństwie do głowic frezy palcowe wykorzystywane są do obróbki półwykańczającej lub wykańczającej.

Charakterystyka frezów palcowych

W zależności od przeznaczenia oraz możliwości maszyny frezy palcowe do aluminium mogą znacznie różnić się swoją budową oraz materiałem wykonania. Frezy wykonane mogą być ze stali szybkotnącej (HSS), która świetnie sprawdza się przy wysokowydajnej obróbce skrawaniem. Frezy także mogą być wykonane z węglika spiekanego (VHM) czyli tak zwane frezy widiowe. Charakteryzują się one dużo większą twardością, znoszą także większe temperatury jednakże są kruche, także przy nieuważnej obróbce łatwiej je połamać.

Jeżeli chodzi natomiast o sam kształt frezów palcowych do aluminium, mogą one charakteryzować się konkretną ilością ostrzy. Mianowicie mogą one występować jako frezy jedno lub wieloostrzowe. Frezy jednoostrzowe zalecane są do materiałów miękkich. Posiadają więcej przestrzeni do oprowadzania wiórów, wieloostrzowe natomiast nie są tak podatne na złamania. Najczęściej przy obróbce aluminium stosuje się frezy z dwoma lub trzema ostrzami. Dodatkowo zarys frezów wpływa na jakość obrabianej powierzchni, możliwej prędkości pracy, a nawet kierunku frezowania (współbieżne lub przeciwbieżne). Aluminium jako materiał wytwarzający stosunkowo długi wiór podczas obróbki wymusił stosowanie specjalnej geometrii frezu, aby go złamać lub łatwo odprowadzać.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid

Roksana Sobczak

Dodaj komentarz

Kliknij i napisz komentarz