Zdrowie i Uroda

Jakie są zalecenia po transplantacji włosów S.A.F.E.R.

Utrata włosów jest problemem, który w dzisiejszych czasach dotyka przede wszystkim mężczyzn i ma tendencję do występowania w coraz młodszym wieku. Przyczyny tego zjawiska upatruje się głównie we współczesnym stylu życia, które wiąże się ze stresem czy niewłaściwą dietą. W czasach, w których wygląd zewnętrzny jest tak istotny i nierzadko odgrywa ważną rolę również w życiu zawodowym, coraz więcej mężczyzn decyduje się na wykonanie zabiegu przeszczepu włosów. Jest to jedyna metoda walki z łysieniem, która może przynieść trwałe efekty. Jedną z najnowocześniejszych metod przeszczepiania włosów jest obecnie metoda S.A.F.E.R.

Metoda S.A.F.E.R. jest jedną z metod transplantacji włosów wykonywanych bez użycia skalpela. „Zabieg metodą S.A.F.E.R. jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cierpią z powodu zbyt małej ilości włosów i chcieliby poprawić swój wygląd. Jest to też najlepsza metoda na korektę brwi i rzęs, ponieważ w mało inwazyjny sposób pozwala trwale zagęścić włosy.” mówi de n. med Aleksandra Szlachcic (o metodzie dodatkowo przeczytasz tu: www.tourmedica.pl/blog/transplantacja-wlosow-metoda-safer). W trakcie jednego zabiegu można przeszczepić nawet do 1000 cebulek włosowych. Biorąc pod uwagę jak delikatne są struktury przeszczepianych włosów oraz jak czasochłonne i misterne jest wykonanie takiego zabiegu, warto pamiętać jak istotny wpływ na powodzenie tej metody ma właściwe postępowanie pozabiegowe.

O czym należy pamiętać po zabiegu przeszczepienia włosów metodą S.A.F.E.R?

Cebulki włosowe przeszczepionych włosów ulegają zakorzenieniu po upływie około 3-5 dni. Bardzo ważne jest, aby do tego czasu pacjent nie narażał skóry głowy na niepotrzebny ucisk czy podrażnienia. Warto także pamiętać, by unikać pocierania głowy przez ubrania- np. w momencie ich zakładania, dlatego odradza się w tym czasie noszenie m.in. golfów. Specjaliści odradzają palenie papierosów czy spożywanie alkoholu w tym okresie, gdyż takie postępowanie upośledza procesy gojenia. Przez 7 dni od wykonania przeszczepu należy także unikać wysiłku fizycznego czy opalania.

Po zabiegu na skórę głowy nie jest zakładany żaden opatrunek, jednak w razie potrzeby można nałożyć luźne nakrycie głowy. Przez klika pierwszych dni po zabiegu należy spać w pozycji z głową uniesioną pod kątem 45 stopni, tak by skóra głowy nie ocierała się o poduszkę. Początkowo mogą występować delikatne dolegliwości bólowe i wówczas należy sięgnąć po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Dolegliwości mogą również łagodzić chłodne okłady przykładane do bolesnego obszaru co 2h na okres kilku minut. Specjaliści dodają także, że po zabiegu może występować uczucie drętwienia bądź swędzenia okolicy głowy, w której wykonano przeszczep.

Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry głowy bezpośrednio po zabiegu. Już następnego dnia można umyć głowę pod prysznicem wykorzystując do tego strumień ciepłej, bieżącej wody- nie należy jednak pocierać przy tym miejsc operowanych. Niewskazane jest również suszenie głowy za pomocą ręcznika czy też suszarki. W ten sposób należy myć głowę przez około 5 dni po przeszczepie.

Po upływie około 7-14 dni zaczynają odpadać strupki powstałe w wyniku gojenia się punktowych ranek w tych miejscach, w których użyto mikroigły. Właśnie w tym okresie- zwykle po około dwóch tygodniach- ma również miejsce wizyta kontrolna u lekarza wykonującego przeszczep. Strupki powinny odpadać samoistnie i nie należy przyspieszać w żaden sposób tego procesu. Specjaliści uspokajają również, że nie istnieje ryzyko, iż przeszczepione włosy wypadną wraz ze strupkami. Należy jednak pamiętać, że włosy po przeszczepie w warunkach prawidłowych rosną przez około 3 miesiące, a po tym czasie nastąpi ich samoistne wypadnięcie. Jest to jednak sytuacja tymczasowa, gdyż wkrótce na skutek prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych w miejscach operowanych pojawią się- tym razem już na stałe- nowe włosy. Taką sytuację tłumaczy się reakcją stresową przeszczepionych cebulek włosowych. W okresie wzrostu „nowych włosów” w obrębie niektórych mieszków może rozwinąć się jednak niewielki stan zapalny- wówczas ulgę przynosi stosowanie ciepłych, ale nie gorących kompresów.
Polecaną przez specjalistów metodą, która wspomaga wzrost włosów i procesy gojenia po przeszczepi włosów jest stosowanie fototerapii LED, która wykazuje cenione działanie przeciwzapalne i regeneracyjne.