Ciekawe

Jak wybrać dobry alkomat do użytku prywatnego?

Aby szybko sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, warto zakupić alkomat na własny użytek. W sklepach wybór modeli jest spory. Na co warto się zdecydować?

W sprzedaży można znaleźć kilka różnych typów alkomatów, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko pod względem sposobu pomiaru, ale również dostępnych funkcji i akcesoriów znajdujących się w zestawach.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, gdy chcemy zakupić dobry alkomat? Sprawdź nasz poradnik!

1. Czujnik – sensor alkomatu

To główny element urządzenia, który odpowiada za jego działanie, a tym samym za dokładność pomiarów. Do wyboru mamy alkomaty z czujnikami półprzewodnikowymi, elektrochemicznymi oraz spektrofotometrycznymi.

Najlepszym wyborem z powyższych będą Elektrotechniczne alkomaty z atestem, które zapewniają bardzo wysoką precyzję pomiarów. Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi są tanie, ale nie są tak dokładne. Z kolei te z czujnikiem spektrofotometrycznym są wprawdzie bardzo dokładne, ale także kosztują sporo.

2. Zakres pomiaru

Przy zakupie urządzenia warto sprawdzić również jego zakres pomiarów oraz ich dokładność. Podstawowe urządzenia pozwalają na pomiar w podstawowych granicach od 0 do 2 promili. Te lepsze mogą podać wynik nawet do 5-6 promili.

3. Tryb pomiaru – aktywny, pasywny

Alkomaty mogą pracować w jednym z dwóch trybów – aktywnym lub pasywnym.

Tryb aktywny oznacza, że badany musi przez kilka minut wdychać powietrze do ustnika alkomatu. W trybie pasywnym urządzenie wystarczy zbliżyć do ust badanego, aby uzyskać wynik.

4. Liczba pomiarów

Każdy alkomat po wykonaniu określonej liczby pomiarów rozregulowuje się i konieczna jest jego kalibracja lub wymiana czujnika na nowy. Przykładowo, dobre elektrochemiczne alkomaty z atestem mogą dokonać około 8000 pomiarów przed kalibracją.

Gdy chcemy kupić dobry alkomat, wtedy warto zdecydować się na model o dłuższej żywotności. Sprawdźmy także, ile kosztuje usługa jego ponownej kalibracji.

5. Wyświetlacz

Wyświetlacz urządzenia powinien być czytelny i jasny oraz powinien mieć większą przekątną, aby można było łatwo odczytać z niego wyniki.

6. Cena

Jeśli chcemy zakupić dobry alkomat cena tego rodzaju urządzenia wyniesie kilkaset złotych w przypadku modeli elektrochemicznych, które cieszą się największym powodzeniem.

Gdy będziemy chcieli zamówić internetowo wybrany alkomat cena może być nieco niższa niż w przypadku sklepów stacjonarnych – możemy wtedy łatwo porównać ze sobą dostępne oferty i wybrać najlepszą.