Dom i Wnętrze

Jak uszyć pikowaną narzutę?

Jeśli mamy trochę krawieckiej wprawy i umiejętności, samodzielne uszycie narzuty na łóżko nie powinno nam sprawić wiele trudności. Oczywiście, narzuty pikowane wymagają prostych ściegów, ale to chyba jedyna trudność, z którą zresztą łatwo sobie można poradzić.

Jaką tkaninę wybrać?

Co do gatunku materiału – najlepiej wybrać bawełnę z domieszką włókien syntetycznych. Bawełna to tkanina naturalna, posiadająca wiele powszechnie znanych zalet, a syntetyk ułatwia nie tylko pranie i prasowanie (albo wręcz pozwala na wyeliminowanie tej ostatniej czynności), ale również szycie.

Gotowe narzuty pikowane wypełniane są zwykle puszystym włóknem silikonowym – silikonowe arkusze można nabyć bez problemu w dobrych sklepach z tkaninami. Jeśli nie chcemy stosować do wypełnienia sztucznych materiałów, możemy przepikować narzutę, której środkową warstwę stanowi flanela (taka, jak na flanelową pościel). Jednak narzuta pikowana, której wypełnienie stanowi arkusz flaneli jest zdecydowanie mniej puszysta i cięższa.

Jak przygotować narzutę do pikowania?

Wszystkie trzy warstwy materiału układamy na podłodze w takiej kolejności, jak będą użyte w gotowej narzucie. Przyklejamy je układając kolejno taśmą klejącą do podłoża na obrzeżach, żeby się nie ruszały. Pamiętajmy, że warstwa ocieplenia musi być troszkę większa niż docelowa narzuta – wypełniamy nią również obszycia.

Teraz spinamy wszystkie trzy warstwy. Najlepiej zrobić to przy pomocy agrafek w ten sposób, że spinamy narzutę najpierw na środku, a następnie robimy krzyż, wpinając kolejne agrafki co 10, 15 cm tak, żeby podzielić całą narzutę na 4 ćwiartki. Każdą ćwiartkę spinamy agrafkami a następnie porządnie fastrygujemy.

Szycie narzuty pikowanej

Dla wprawnych krawcowych przepikowanie „w kratkę” nie powinno stanowić żadnego problemu. Zanim jeszcze zaczniemy szycie maszynowe, układamy sfastrygowaną narzutę na podłodze i zaznaczamy na dwóch krawędziach (dłuższej i krótszej) mydełkiem krawieckim czy ołówkiem, kreski w równych odstępach.

Najlepiej wygląda pikowana kratka o szerokości oczek około 9, 10 cm. Musimy pamiętać, żeby zarówno długość, jak i szerokość narzuty były wielokrotnością szerokości oczka. Najwygodniej jest przyjąć, że pikujemy co 10 cm, a narzuta ma wymiar np. 120 na 200 cm plus obszycie.

Mniej wprawionym w szyciu krawcowym łatwiej będzie przepikować narzutę wyrysowując dokładnie i precyzyjnie cały wzór kratki na tkaninie. To zagwarantuje proste ściegi, równe oczka pikowanej kratki i dużo mniej niepotrzebnego stresu.

Narzuty pikowane znaleźć można w ofercie sklepu spokko.pl

Roksana Sobczak

Dodaj komentarz

Kliknij i napisz komentarz