Dom i Wnętrze

Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa?

Cozy and bright living room with sofa and furniture

Zwykle najmniejsze pomieszczenia w mieszkaniu czy domu przeznaczamy jako sypialnie i pokoje dla dzieci. Jednak w przypadku gdy niewielkie pomieszczeniu musi zajmować rodzeństwo, odpowiednie urządzenie takiej przestrzeni wydaje się nie lada wyzwaniem. Jak więc urządzić mały pokój dla rodzeństwa, by spełniał wszystkie swoje funkcje?

 

Powiększ optycznie pomieszczenie

Przede wszystkim należy zadbać o lekkość i optyczne powiększenie małego wnętrza. Wybierzmy jasne, jednolite kolory ścian i mebli. Meble powinny być lekkie i ażurowe. Warto sufit pomalować na biało, niezależnie od koloru ścian, co sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. Dodatkowo efekt ten wzmocni odpowiednie oświetlenie. Jeśli decydujemy się na lampę wiszącą, powinna mieć niezabudowany od góry klosz, co pozwoli na odbicie światła i optyczne wrażenie większej wysokości pomieszczenia (odwrotnie do światła skierowanego w dół, kiedy tworzący się cień obniży pomieszczenie). Warto doświetlić wszystkie kąty montując kinkiety. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak urządzić mały pokój z pomysłem!

 

Inteligentne rozwiązanie wielofunkcyjne

W małym pokoju, który ma służyć dzieciom zarówno do zabawy, jak i nauki oraz odpoczynku warto tak planować przestrzeń, by wykorzystywać każdy jej skrawek. Dobrym rozwiązaniem są piętrowe łóżka lub łóżka na antresoli, pod którą wydzielony jest kącik z biurkiem do odrabiania lekcji i zabawy. Niewielkie pomieszczenia lubią harmonię i minimalizm, o co jest trudno w pokoju dzieci, które posiadają zwykle wiele książek i zabawek. Rozwiązaniem będą schowki i pudła utrzymane w łagodnej, pastelowej tonacji, w miarę możliwości jednolite i pozbawione widocznych uchwytów, gdzie po skończonej zabawie będą lądować pluszaki, auta, lalki czy klocki. Pozwoli to na utrzymanie porządku i optycznie zwiększy przestrzeń pokoju. Jeśli decydujemy się na łóżko tradycyjne warto rozważyć rozwiązanie „stopniowe” – jeden materac wysuwany na czas spania spod drugiego, a na dzień z możliwością schowania.