Dom i Wnętrze

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?

Kuchnia jest kluczowym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu. Służy nie tylko przygotowywaniu posiłków, ale przede wszystkim możliwości spotkania się przy wspólnym stole. Kuchnie kojarzone są zazwyczaj z domowym ogniskiem, możliwością ogrzania się. Warto pamiętać o tym podczas projektowania i aranżowania tej przestrzeni we własnym domu. Jak skutecznie łączyć klasykę i nowoczesność? Jak sprawić, aby pomieszczenie to było faktycznie funkcjonalne?
Z pewnością podstawą jest określenie naszych potrzeb i wymierzenie pomieszczenia. Nie jest regułą, że niewielkie kuchnie są niefunkcjonalne i należy mocno się napracować, aby faktycznie były przestrzenią dopasowaną do naszych potrzeb. Kluczem do stworzenia fajnego pomieszczenia jest odpowiedni plan! W przypadku małych kuchni zastanówmy się, jakie sprzęty będą nam niezbędne – oczywiście zazwyczaj jest to lodówka, kuchenka z piecem, elementy takie jak blat kuchenny, zlewozmywak. Dysponując niewielkim pomieszczeniem bardzo łatwo sprawić, że stanie się one zagracone, pełne niepotrzebnych sprzętów. Każdy element dobierajmy zatem z głową. Warto również wykorzystać szafki wieszane na ścianach, które pozwolą na przechowywanie dużej ilości przedmiotów.

Miejsce do siedzenia

Wiele z nas marzy o tym, aby w kuchni stworzyć kącik do spożywania posiłków. Nie jest to trudne – możemy wykorzystać klasyczny stół i krzesła, jak również hokery do kuchni i podwyższony blat służący zarówno do jedzenia, jak i przygotowywania posiłków. W drugim przypadku do wyboru mamy wiele ciekawych modeli hokerów zarówno o nowoczesnym designie, jak i wygodnych, z podpórką dla nóg oraz podłokietnikami. Kupując hokery zwracajmy uwagę na ich tapicerowanie – tkanina powinna być odporna na ścieranie i wnikanie brudu.