Biznes

Jak działają układy pneumatyczne?

Naprawdę trudno byłoby sobie wyobrazić dzisiaj funkcjonowanie społeczeństwa bez urządzeń pneumatycznych. Nie ma wątpliwości, że zrewolucjonizowały one świat i prawdopodobnie jeszcze długo nie wyjdą z powszechnego użytku.

Powszechność i nieznajomość układów pneumatycznych

Co ciekawe, układy pneumatyczne są powszechne, a jednocześnie mało kto cokolwiek o nich wie. Większość ludzi zapewne nie ma pojęcia czym są na przykład zawory rozdzielające, będące jednymi z najważniejszych elementów układów pneumatycznych. Mało tego, na dobrą sprawę wiele osób być może w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego jak często ma styczność z pneumatyką.
Jak się okazuje, układy pneumatyczne z zaworami rozdzielającymi i innymi zaawansowanymi elementami obecne są między innymi w naszych kuchniach, pokojach czy samochodach. Na co dzień nie zwraca się uwagi na to jak zmyślne są na przykład mechanizmy otwierania drzwi od bagażników w samochodach. Okazuje się, że wykorzystuje się w nich właśnie układy pneumatyczne.

Pneumatyka w przemyśle

Wydaje się, że największe wykorzystanie pneumatyki ma miejsce w przemyśle. Wynika to z wielu właściwości układów pneumatycznych. Przede wszystkim napędzają one maszyny bez jakiegokolwiek zanieczyszczania środowiska. Ażeby wprawić w ruch i sterować układem wystarczy sprzężone powietrze i zawory rozdzielające. Nie jest potrzebne żadne paliwo ani prąd.
Wydaje się, że zwłaszcza w przemyśle ważna jest wysoka jakość zaworów rozdzielających jak i wszystkich poszczególnych elementów umożliwiających pracę układów pneumatycznych. Dzięki tym układom często pracują wielkie, ciężkie maszyny. Dlatego też, jeśli zawiedzie układ może dojść do bardzo poważnego wypadku, w którym mogą ucierpieć ludzie.

Jak przemieszczać czynnik roboczy

Warto wyjaśnić, że czynnik roboczy w przypadku układów pneumatycznych to nic innego jak sprzężone powietrze. To ono bowiem wprawia w ruch cały układ i umożliwia jego pracę. Jeśli zaś chodzi o sterowanie układem może ono odbywać się na kilka sposobów.
Sterowanie układem pneumatycznym odbywa się przy użyciu kilkukrotnie już wspomnianych zaworów rozdzielających.Między innymi jest to sterowanie mechaniczne, a także sterowanie przy użyciu powietrza, czyli pneumatyczne. Do najpopularniejszych metod sterowania układami należy natomiast sterowanie elektromagnetyczne, które zapewnia układowi zdecydowanie największą sprawność polegającą miedzy innymi na szybkim działaniu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP