Ciekawe

Jak często należy odrobaczać psa?

Ze względu na swój sposób poznawania świata, psy każdego dnia są narażone na inwazje pasożytów wewnętrznych, których jaj nie dostrzegamy gołym okiem, a mogą znajdować się praktycznie wszędzie. Pasożyty dostają się do organizmu zwierzęcia poprzez pysk i bardzo szybko zaczynają się rozwijać i namnażać.

Jak często odrobaczać psa?

Powinniśmy robić to minimum dwa razy w roku, w regularnych odstępach. Jeśli jednak zauważymy, że pies często przejawia objawy inwazji pasożytniczych, można stosować leki odrobaczające nawet co trzy miesiące. Odrobaczanie co kwartał jest niezbędne, kiedy mamy w domu zarówno zwierzęta, jak i małe dzieci.

Czym grozi nieodrobaczanie psa?

Często w początkowej fazie inwazji pasożytniczej, pies nie daje po sobie znać, że coś mu dolega. Pasożyty namnażają się i żerują w jego jelitach, powodując znaczny spadek masy i niedobory składników odżywczych oraz witamin. Mogą one również tworzyć zatory i tym samym bolesną śmierć zwierzęcia. Należy pamiętać, że większość pasożytów jest zoonozami, czyli mogą zarazić się nimi również ludzie.

Skąd brać tabletki na odrobaczanie psa?

Odpowiednie tabletki na odrobaczanie psa powinniśmy zakupić u lekarza weterynarii lub w dobrym sklepie zoologicznym, aby mieć pewność, że były odpowiednio przechowywane. W przypadku sklepów online, warto wybrać takie, które prowadzą sprzedaż leków weterynaryjnych oraz suplementów diety dla zwierząt. Dawkowanie jest zwykle przedstawione na ulotce lub opakowaniu leku i nie powinno się podawać ani większej ani mniejszej dawki niż jest to konieczne.