Dom i Wnętrze

Forniry naturalne – charakterystyka.

Forniry naturalne, to rodzaj płyt drewnianych, które często są wykorzystywane w oklejaniu różnych elementów wystroju naszych domów – na przykład mogą być to meble, drzwi i inne elementy drewniane. Metoda fornirowania, znana już od starożytności, wciąż się rozwijała nie tylko na terenie Europy, ale też – bliskiego Wschodu..

W związku z tym, że fornirowanie jest metodą dopracowywaną przez tak wiele lat, efekty tej pracy są często oszałamiające a firmy zajmujące się taką formą renowacji, wciąż ulepszają swoje metody pracy.

Właściwości forniru czyli dlaczego fornirujemy?

1. Pierwszą, tak charakterystyczną właściwością tego materiału jest jego giętkość i elastyczność. Ktoś mógłby powiedzieć – po co? Tymczasem, giętki i elastyczny fornir sprawia, że można nim oklejać powierzchnie zaokrąglone czyli takie, w przypadku których pojawia się konieczność zagięcia płyty fornirowej. Cecha ta obejmuje zarówno forniry naturalne jak też te sztuczne.

2. Fornir, może mieć od 0,6 do nawet 3 mm grubości. Oczywiście grubość forniru ma tu decydujące znaczenie jeśli chodzi o wytrzymałość a także elastyczność.

3. Forniry naturalne charakteryzują się również tym że nigdy nie będą one pokrywały się szpecącymi szczelinami, które są efektem pracy drewna czyli inaczej mówiąc – jego rozszerzaniu temperaturowemu, wysychaniu itd. Forniry naturalne, są pod tym względem bardzo wytrzymałe a jest to skutkiem ich zaawansowanej obróbki – zarówno pod kątem samego procesu cięcia jak też – ich dalszego wzmacniania (lakierowanie itd).

4. Podobnie jak w przypadku każdego innego produktu, również i fornir możemy dzielić na ten zarówno lepszej, jak też i gorszej jakości. W przypadku forniru „lepszego” możemy mówić o produkcie, który na dłuższą metę wygląda równie dobrze, co zaraz po zakupie. W przypadku forniru naturalnego gorszej jakości, z biegiem czasu pojawią się na nim uszkodzenia a może nawet pęknięcia – wszystko zależy od tego, jak producent forniru zatroszczył się o jego zabezpieczenie.

5. Forniry naturalne charakteryzują się również unikalnością wzoru. Ze względu na specyfikę produkcji (nie prasuje się ich i nie tnie na powtarzalne elementy) istnieje bardzo małe i wręcz niemożliwe prawdopodobieństwo, że fornir ten będzie wygląda w kilku miejscach tak samo. Jest to cecha szczególnie istotna z pozycji osób, którym zależy na produkcie dobrej jakości – w pełni unikalnym i niepowtarzalnym.

Oczywiście forniry naturalne to nie jedyna forma którą można spotkać na naszym rynku. Oprócz niego, możemy również zakupić forniry modyfikowane, które charakteryzują się większą powtarzalnością wzoru a także – w niektórych przypadkach jeszcze większą niż w przypadku produktów naturalnych odpornością na czynniki zewnętrzne.

Jak widać, fornir ze względu na swoje właściwości można wykorzystywać dosłownie wszędzie. Jest on materiałem wysokiej klasy, odpornym na czynniki zewnętrzne i oddziaływania fizyczne… Jednym słowem – doskonały materiał do okleinowania mebli, drzwi itd.