Biznes

Jak działa BIK? Krótki przewodnik

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi dane o tym, jak spłacamy nasze zobowiązania. Warto więc wiedzieć, jak dokładnie działa.

BIK w liczbach

BIK powstało już chwilę temu, bo w 1997 roku, i od tego czasu gromadzi dane o rachunkach i zobowiązaniach Polaków. W sumie współpracuje już z ponad 650 instytucjami finansowymi, w tym z 40 bankami komercyjnymi, 565 bankami spółdzielczymi oraz 49 SKOK-ami, a w jego bazach znajdują się informacje o historii finansowej 23 milionów Polaków oraz 135 milionach rachunków.
Najważniejsza statystyka dotyczy jednak zupełnie innego aspektu działalności BIK: aż 90 proc. informacji zawartych w bazach Biura to informacje dotyczące zobowiązań, które były spłacane terminowo.

Jak działa BIK?

BIK gromadzi i przetwarza informacje dotyczące twojej historii kredytowej. Jak to dokładnie przebiega? Bardzo prosto! Gdy składasz wniosek o kredyt, bank zaczyna szukać informacji o tobie jako swoim potencjalnym kliencie. Jednym z kroków, które wykonuje, jest wysłanie zapytania do BIK. W efekcie otrzymuje od BIK raport kredytowy zawierający historię twoich zobowiązań i terminu wykonywanych przez ciebie spłat.
Warto podkreślić, że pytanie, czy jestem w BIK, wcale nie musi mieć negatywnego podtekstu. Prawda jest taka, że aż 90 proc. danych przechowywanych przez tę instytucje to informacje pozytywne.