Zdrowie i Uroda

Dieta zalecana przy endometriozie

Choć za najpoważniejszy czynnik sprzyjający występowaniu endometriozy uważa się skłonności genetyczne, to za przyczyniające się do nasilenia objawów uważa się nieodpowiednią dietę. Rezygnując z niektórych pokarmów, a w zamian jedząc inne, można w znacznym stopniu zredukować objawy endometriozy. Endometrioza, choć nie należy do niebezpiecznych chorób, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do bezpłodności lub utrudniać zajście w ciążę.

Endometrioza i jej objawy

Same objawy endometriozy już należą do uciążliwych, a są to bolesne misiaczki, obfite krwawienie, a także towarzyszące temu nudności, rozdrażnienie i chroniczne zmęczenie. Z racji silnych miesiączek endometriozę nazywa się też podwójną miesiączką. Jest to schorzenie znane też pod nazwami: gruczolistość macicy i wędrująca śluzówka macicy. Choroba ta polega bowiem na tym, że endometrium, czyli śluzówka wytwarzana w macicy, powinna być usuwana na zewnątrz macicy, a jest wchłaniane przez organizm i przylega do innych narządów, takich jak jajniki czy jelita i powoduje problemy w ich funkcjonowaniu.

Dieta pomocna w endometriozie

Za główny czynnik powodujący endometriozę uważa się geny, ale to właśnie dieta może w znacznym stopniu nasilać objawy. Lista składników pokarmowych, które temu sprzyjają, pokrywa się w znacznej mierze z tymi, które powszechnie są uważane za szkodliwe dla człowieka i wywołujące rozmaite schorzenia i choroby. Należą do nich przede wszystkim sztuczne dodatki do żywności, cukry proste oraz tłuszcze trans. Zatem, gdy wystąpi endometrioza dieta powinna być takich niebezpiecznych składników pozbawiona. Jeszcze jednym składnikiem uważanym za sprzyjający endometriozie jest gluten.

Dieta przy endometriozie – co spożywać?

Kobiety cierpiące na endometriozę powinny włączyć do diety przede wszystkim produkty roślinne. W przypadku wystąpienia choroby takiej jak endometrioza dieta powinna być przede wszystkim bogata w warzywa liściaste, strączkowe oraz zielone, a więc wszelkiego rodzaju kapusty, sałaty, groch, fasolę, brokuły szpinak itp. Zamiast tłuszczów zwierzęcych należy spożywać oleje tłoczone na zimno, np. olej lniany. Do picia polecana jest zielona herbata. Można też spożywać suszone owoce oraz nasiona, szczególnie roślin oleistych.

Dieta przy endometriozie – czego nie jeść?

Aby wykluczyć z diety tłuszcze trans i cukry proste, należy zrezygnować z czerwonych mięs, wysoko przetworzonej żywności, produktów zawierających duże ilości cukru, a także ograniczyć przyjmowanie używek takich jak kofeina i alkohol. W przypadku wystąpienia schorzenia takiego jak endometrioza dieta może być wspomagana suplementami obfitującymi w selen i magnez.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.