Dom i Wnętrze

Definicja i zasada działania folii do faksu.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile dodatkowych akcesoriów potrzeba, aby poprawnie działały urządzenia znajdujące się w naszym posiadaniu. Przeważnie przekonujemy się o tym dopiero wtedy, gdy urządzenie odmawia współpracy. Wzywamy fachowca lub sięgamy po instrukcję obsługi i dowiadujemy się o konieczności wymiany zużytej części. Jedną z nich jest rolka z folią do faksu.

Co to jest?

Folie do faksów to tak zwane folie termotransferowe, inaczej nazywane tez kalkami lub taśmami barwiącymi. Jest to folia poliestrowa, powlekana barwnikiem i umożliwiająca nanoszenie wzorów na inne powierzchnie, takie jak:
– papier,
– karton,
– różnego rodzaju folie,
– tkaniny takie jak satyna, bawełna czy nylon.
Jeśli jednak mowa o faksach, to folia termotransferowa służy do nanoszenia odpowiedniej treści na papier.

Czym jest faks?

Aby zrozumieć, czym dokładnie jest folia do faksu i poznać zasadę jej działania, najpierw należy zrozumieć zasadę działania samego faksu.
Telefaks, w skrócie faks, jest usługą pozwalającą na przekazywanie obrazu pomiędzy dwoma urządzeniami, zwanymi także faksami. Do transferu treści używane jest łącze telefoniczne. Faks nazywany jest symilografem, a dział telekomunikacji zajmujący się przekazywaniem wiadomości w postaci obrazów to symilografia.
Aby więc dokonać transferu obrazu, potrzebne są dwa symilografy, nadajnik i odbiornik, połączone siecią telefoniczną.

Zasada działania faksu

Urządzenie pełniące rolę nadajnika analizuje obraz punkt po punkcie, wykorzystując do tego np. wiązkę światła. Odbite od obrazu światło jest przetwarzane na sygnał elektroniczny, wysyłany następnie łączem telekomunikacyjnym do drugiego z urządzeń – odbiornika.
Odbiornik natomiast syntetyzuje odebrany zapis i tworzy jego dokładną kopię. Aby taka kopia została nam wydrukowana, potrzebna jest właśnie folia termotransferowa. Nawinięta na rolkę i wsadzona w odpowiednie, znajdujące się w urządzeniu gniazdka, powoli przewija się, pozostawiając na papierze pożądany wzór. Natomiast na drugą rolkę nawijana jest zużyta folia. Dlatego też od czasu do czasu nasz faks wyświetla komunikat, żądając wymiany folii na nową.

Wymiary

Folie do faksów mają szerokość 220 mm, co odpowiada szerokości kartki papieru formatu A4. Jeśli natomiast chodzi o długość folii nawiniętej na rolkę, to w zależności od producenta może ona wynosić:
– 100 m,
– 70 m,
– 50 m,
– 35 m,
– 30 m.
Oczywiście jeden typ folii możemy stosować w kilku modelach faksów, zanim jednak dokonamy zakupu – dobrze jest sprawdzić, czy folia będzie pasowała do naszego urządzenia.

Zamienniki folii oryginalnych

Rynek folii do faksów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tuszów czy tonerów do drukarek, pełen jest zamienników. Przeważnie cieszą się one dużą popularnością ze względu na konkurencyjną, względem produktów markowych, cenę. Niektóre z modeli faksów wyposażone są w tzw. kontaktron, czyli sterowany polem magnetycznym łącznik elektroniczny, który jest otwierany i zamykany przy pomocy magnesu znajdującego się w rolce. Informacje o czasie obrotu rolki są przesyłane do procesora faksu, który, wykrywszy niezgodność, może wyświetlić stosowny komunikat, a nawet uniemożliwić wydrukowanie dokumentu.

Koszty

Folie do faksów dostępne są w bardzo zróżnicowanych cenach, które zależą od:
– producenta,
– długości rolki.
Folie wyprodukowane pod szyldem znanego producenta są kilkukrotnie droższe od zamienników, które kupimy już za około 25 zł za rolkę. Jak jednak wspomniano wyżej, takie szukanie oszczędności może się okazać dość ryzykowne.

Faks to powszechnie używane na całym świecie urządzenie. Nic dziwnego, zasada jego działania jest bardzo prosta, a okresowa wymiana folii nie powinna być dla nas szczególnie uciążliwa.

Tagi