Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

29 stycznia 2021 Wyłącz przez BorysSawicki

Branża finansowa oferuje zarówno produkty bankowe, jak i usługi pozabankowe dostępne w różnego rodzaju firmach pożyczkowych. Często usługi te są szeroko reklamowane, a kuszące warunki zaciągnięcia pożyczki pozabankowej przekonują wielu Polaków do korzystania z nich. Najczęściej pożyczamy pieniądze na remonty, zakup sprzętu elektronicznego lub AGD i na wakacje. Ale czy zawsze pożyczki pozabankowe są tak dostępne i tak bezpieczne jak to mogłoby się wydawać?

Każdy kto kiedykolwiek szukał pożyczki doskonale wie, że pożyczek pozabankowych jest bardzo dużo, a w ostatnim czasie szczególnie dużo ofert pojawiło się na pożyczki przez internet. Oczywiście można też wybrać pożyczki w placówce firmy, pożyczki do domu lub pożyczki sms. Szeroka oferta pożyczek pozabankowych sprawia, że trudno jednoznacznie określić czy wszystkie są bezpieczne i godne polecenia. Niestety mimo, że instytucje pozabankowe wabią pożyczkobiorców kuszącymi warunkami, przejrzystą umową, małą ilością formalności i wysokimi kwotami to nie każda firma jest uczciwa. Dlatego doradzamy aby przed zdecydowaniem się na konkretnego pożyczkodawcę przeanalizować jego usługi oraz profil firmy.

 

Na co należy uważać?

Pożyczka pozabankowa to często wybierany sposób na pozyskanie gotówki głównie ze względu na niewielką ilość formalności jaką trzeba wykonać aby uzyskać pieniądze (porównując do kredytu bankowego). Firmy pożyczkowe bardzo często nie wymagają zaświadczeń ani poręczycieli, a wymagają jedynie oświadczenia klienta. Również forma pożyczania ma znaczenie. Wniosek o pożyczkę pozabankową można złożyć przez internet i uzyskać pieniądze przelewem lub można też skontaktować się z firmą oferującą pożyczki w domu. Wówczas doradca finansowy przyjedzie do mieszkania pożyczkobiorcy. Prawda, że nie wymaga to wiele wysiłku?

 

Jednak łatwo dostępne pożyczki mogą mieć też minusy

Po pierwsze pożyczając przez internet możemy stać się ofiarami firm wyłudzających dane osobowe, które mogą je wykorzystać aby wpędzić nas w niechciane długi. Bezpieczniejszą opcją jest pożyczka domowa i bezpośredni kontakt z przedstawicielem firmy – firma, która oferuje swoje usługi w takim modelu to na przykład Eden Finance, oferta firmy dostępna jest pod adresem: https://edenfinance.pl/.

Po drugie korzystanie z ofert typu pożyczka za darmo, może okazać się bardzo kosztowna gdy spóźnimy się ze spłatą zadłużenia. Skuszeni reklamą darmowej gotówki pożyczkobiorcy często pożyczają ponad swoje potrzeby i możliwości, zapominając, że tego typu chwilówki trzeba najczęściej spłacić w ciągu 30-60 dni, a odsetki za opóźnienia bywają bardzo wysokie.

Po trzecie łatwo dostępne pożyczki sprzyjają wpadaniu w tzw. spiralę zadłużenia. Dotyczy to zaciągania pożyczki na spłatę poprzedniego zobowiązania finansowego. Dlatego zawsze trzeba dokładnie kalkulować jaka wysokość pożyczki będzie wystarczająca w danej sytuacji.

Należy też uważać na ukryte koszty, które często są zapisane drobnym drukiem w treści umowy o pożyczkę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokładne przeanalizowanie treści całej umowy przed jej podpisaniem.

 

Zatem jak wybrać bezpieczne pożyczki pozabankowe?

  1. Należy określić swoją zdolność kredytową i wyliczyć jaką część dochodów można przeznaczyć na spłatę pożyczki. Jak ocenić swoją zdolność kredytową? Trzeba zsumować opłaty za mieszkanie, za media, spłacane raty oraz inne koszty i odjąć je od łącznych dochodów. Powstała kwota to maksymalna wysokość miesięcznej raty nowej pożyczki. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług doradcy finansowego np: udzielającego pożyczki w domu to możemy liczyć na pomoc w przeprowadzeniu tego typu kalkulacji.
  2. Zawsze trzeba skrupulatnie przeczytać umowę kredytową zwracając szczególną uwagę na akapity dotyczące wysokości oprocentowania, prowizji i kwoty raty. Firma oferująca uczciwe pożyczki pozabankowe będzie miała jasno i klarownie napisaną umowę.
  3. Warto wybierać firmy posiadające wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych, który zrzesza uczciwych pożyczkodawców będących pod nadzorem KNF (Komisja Nadzoru Finansowego).
  4. Lepiej wybierać firmy działające od dłuższego czasu, które mają stabilną pozycję na rynku finansowym.
  5. Jeżeli wiemy, że nie uda nam się na czas uregulować raty trzeba zgłosić ten fakt do pracownika firmy z prośbą o odroczenie raty lub restrukturyzację długu. Może to pomóc w uniknięciu wysokich karnych odsetek i opłat dodatkowych.