Dom i Wnętrze

Czy jesteśmy skazani na murowane domu jednorodzinne?

Wielu z nas marzy o własnym domu – jest to marzenie związane z większą powierzchnią życiową, być może posiadaniem własnego ogrodu, możliwością rozszerzenia rodziny. Budowa domu jest teraz znacznie prostsza niż jeszcze 30 lat temu – sam dom wznoszony jest w krótszym czasie, a budową zajmują się wykwalifikowane firmy budowlane. Te ułatwienia z pewnością sprawiają, że decyzja o własnym domu jest prostsza.

Drewno jako alternatywa

Murowany dom ma swoje zalety, ale i wady. Przede wszystkim budowa trwa ok 2-3 lat. W tym czasie konieczne jest finansowanie budowy – najczęściej wiąże się to z zaciągnięciem kredytu, który spłacany jest przez kolejne 20-30 lat. Koszt budowy murowanego domu wraz z zakupem działki jest bowiem praktycznie niemożliwy do opłacenia z oszczędności. Okazuje się jednak, że jest alternatywa – są nią domy drewniane całoroczne. Tego rodzaju budownictwo przywędrowało do nas z dalekiej Skandynawii oraz Kanady – drewno jest tam podstawowym budulcem, a tamtejsi budowniczy opanowali proces budowy domu drewnianego do perfekcji. Obecnie te same metody możemy stosować w Polsce!

Jakie są zalety domów drewnianych?

Bez wątpienia największymi zaletami domu drewnianego jest czas budowy oraz koszt. Szacuje się, że domy drewniane pod klucz tworzy się w okresie 4-5 miesięcy, a ich koszt jest o 30-35% mniejszy niż koszty przy budowie domu murowanego. Jeśli zależy nam na domu w stanie surowym okres oczekiwania to nawet 2-3 miesiące! Zaletą jest także fakt, że budowa może rozpocząć się praktycznie w każdym miesiącu roku – wszystko z powodu zastosowania drewna jako głównego budulca. Jednym elementem murowanym takiego domu są fundamenty – ich wylewka i okres wysychania to jedyna trudność podczas całego procesu stawiania domu. Drewno pozwala także na zwiększenie termoizolacji wewnątrz budynku.