Zdrowie i Uroda

Cyfrowa służba zdrowia

Young woman doctor holding a tablet pc .

Cyfrowa rzeczywistość zaczyna powoli obejmować już nawet służbę zdrowia – niebawem ma się skończyć wypisywanie papierowych skierowań czy recept, a cała dokumentacja medyczna przeniesie się z papierowych teczek do komputerowych systemów. Jakie zmiany nastąpią w pracy lekarzy i w życiu pacjentów?

Projekt P1 – co to znaczy?

Punktem wyjścia do wszystkich zmian jest Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia z 2011 roku, która stanowi podstawę prawną do realizacji projektów e-Zdrowie, określanych skrótami P1, P2, P3, P4. Projekt P1 to Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych – wdrażanie tego rozwiązania nadzoruje Ministerstwo Zdrowia. Projekt zakłada m.in. uruchomienie portalu e-Zdrowie, na którym pacjenci będą mogli znaleźć informacje o lekarzach, przychodniach, najbliższych placówkach medycznych czy aptekach, a także uzyskać dostęp online do swojej dokumentacji medycznej, przepisanych recept czy wizyt. Głównym celem projektu P1 jest usprawnienie pracy przychodni i przyspieszenie obsługi pacjentów – umożliwią to odpowiednie funkcjonalności i moduły oprogramowania medycznego.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Dzięki elektronicznej dokumentacji medycznej zarówno pacjent, jak i lekarz czy NFZ mają zyskać łatwiejszy dostęp do danych medycznych. Oprócz standardowych informacji o pacjencie i jego świadczeniach medycznych, w dokumentacji online znajdą się także wszystkie potrzebne druki i formularze, recepty i skierowania, a także skany i wyniki badań. Dzięki dostępowi do swojej internetowej karty pacjent będzie mógł w dowolnym momencie sprawdzić swój status na liście oczekujących na konkretne badanie czy wizytę lub przejrzeć swoją historię choroby.

E-recepta na telefon

Jedną z pierwszych funkcjonalności, jakie mają obowiązywać w ramach projektu P1, jest elektroniczna recepta. Podczas jej wypisywania lekarz może skorzystać z bazy leków, wbudowanej w program dla przychodni oraz z podpowiedzi dotyczących refundacji danego leku. Po zapisaniu recepty przez lekarza w systemie będzie ona widoczna również w internetowym koncie pacjenta – możemy zatem wyświetlić ją na ekranie smartfona, aby farmaceuta zeskanował kod kreskowy i wydał nam przepisane leki. Taka zmiana ma na celu uniemożliwienie fałszowania recept czy manipulowania refundacjami leków, a także wyeliminowanie problemu nieczytelności recept i jej niebezpiecznych konsekwencji.

Dodatkowe funkcje oprogramowania

Producenci oprogramowania medycznego oferują także dodatkowe rozwiązania, dostosowane do potrzeb, wielkości i charakteru danej placówki medycznej, zarówno prywatnego specjalistycznego gabinetu, jak i dużej przychodni. Na http://www.mediporta.pl/funkcje/ czytamy m.in. o takich funkcjach jak integracja z laboratoriami, moduły rozliczeniowe, dostęp do standardowych druków i możliwość tworzenia indywidualnych formularzy, automatyczne generowanie raportów czy elektroniczne tablice i kalendarze wizyt. Zastosowanie takich narzędzi pozwoli na szybsze działanie przychodni oraz zwiększenie komfortu lekarzy i pacjentów.