Zdrowie i Uroda

Cała prawda o soczewkach kontaktowych

Cała prawda o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe można dziś kupić wszędzie. Produkt ten dostępny jest zarówno w salonach optycznych, jak i w supermarketach. Jednak u pewnych osób, nawet i tych zmuszonych poddać korekcie swój wzrok, wciąż budzą lęk czy wręcz odrazę. A jak naprawdę wygląda świat widziany przez soczewki?

Soczewkowy pierwszy raz

Okuliści zachęcają swoich pacjentów do noszenia soczewek i najczęściej oferują pierwsze sztuki za darmo. Jeśli chcemy wypróbować to rozwiązanie, a nasz optyk akurat nie posiada egzemplarzy testowych, warto zalogować się na stronie www.za-kontaktowani.pl. Tam otrzymamy kod, z którym należy zgłosić się do najbliższego salonu optycznego. Po otrzymaniu kodu optyk zamawia dla nas próbne soczewki zupełnie za darmo. Kod możemy wykorzystać tylko raz, gdyż są do niego przypisane nasze dane. Dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z soczewkami powstała akcja „Mój pierwszy raz”. Aby wziąć w niej udział, należy wypełnić formularz na wspomnianej wcześniej stronie, umówić się na płatne badanie i otrzymać zestaw startowy, w skład którego wchodzą: soczewki jednodniowe, soczewki miesięczne, płyn do pielęgnacji soczewek, krople oraz kod uprawniający do następnego zakupu soczewek za połowę ceny.

Badanie wzroku

Oczywiście, możemy również zacząć korzystać z tego rozwiązania, nie biorąc udziału w programie „Mój pierwszy raz”. Należy jednak pamiętać, aby udać się na wizytę do okulisty lub optometrysty, który dobierze odpowiednie dla nas soczewki. Niektórzy błędnie myślą, że moc szkieł korekcyjnych odpowiada mocy soczewek kontaktowych. W rzeczywistości jest inaczej i aby dobrać odpowiednie szkła, należy wykonać profesjonalne badanie. Odwiedź stronę, aby zyskać więcej informacji na temat profesjonalnej oceny jakości wzroku.

Zakładanie, zdejmowanie i pielęgnacja

Największą przeszkodą w zdecydowaniu się na soczewki kontaktowe jest fakt, że aby z nich korzystać, trzeba często dotykać swoich oczu. I choć niektórym może się to wydawać dziwne, jest to sytuacja, która dla wielu osób stwarza spory dyskomfort, a nawet ich przeraża. Niemniej, w praktyce, to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Pierwszy tydzień noszenia soczewek może być kłopotliwy, lecz po kilku dniach nasze oczy przyzwyczają się i docenimy komfort związany z brakiem niewygodnych okularów na nosie. O soczewki kontaktowe należy odpowiednio dbać. Pielęgnacja zależy od tego, czy wybierzemy szkła jednodniowe, dwutygodniowe, czy miesięczne. Soczewki jednodniowe wyrzucamy do śmieci po całym dniu noszenia i rano zakładamy nowe. Taka przyjemność nie jest niestety tania. Soczewki o dłuższej dacie przydatności zdejmujemy na noc i wkładamy do wypełnionego specjalnym płynem pojemniczka. Istnieją także szkła, które możemy nosić przez cały miesiąc bez zdejmowania. Rodzaj wybieranych szkieł jest oczywiście kwestią indywidualną.

Cena soczewek kontaktowych

Noszenie okularów jest oczywiście tańsze. Kupujemy je raz i szkła zmieniamy dopiero po kilku latach. Nie jest jednak prawdą, że soczewki są drogie (o ile nie kupujemy ich u optyka). Soczewki z nawet 50% rabatem znajdziemy np. na stronie www.szkla.com. Znalezienie komfortowych soczewek wymaga często czasu, lecz dzięki darmowym próbkom lub możliwości kupowania na sztuki (np. na Allegro) możemy wypróbować wiele rodzajów szkieł, by znaleźć te najwygodniejsze. Warto również zaopatrzyć się w krople nawilżające do soczewek (np. Systane Ultra), których możemy używać, kiedy odczuwamy suchość oczu.