Zdrowie i Uroda

Buty rowerowe SPD ze specjalnymi otworami w podeszwie

Jeśli chodzi o buty rowerowe SPD, to możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Do dyspozycji mamy modele szosowe, turystyczne czy też górskie. Jakie zatem buty SPD wybrać na początek?

Buty rowerowe SPD ze specjalnymi otworami w podeszwie

Dobrze dopasowane buty rowerowe SPD to podstawa, jeśli zależy nam na wygodzie i przyjemnej jeździe na dwukołowcu. Jeśli decydujemy się na zakup pedałów zatrzaskowych, to konieczne jest dobranie do nich butów ze specjalnymi otworami w podeszwie, dzięki którym możliwe będzie przykręcenie bloków.

Bardzo ważną kwestią podczas kupowania butów SPD jest to, aby pasowały one do bloków. Konieczne jest zatem sprawdzenie tego, czy wybrane buty są kompatybilne z zastosowanym systemem wpinania pedałów. Na próżno jest liczyć na to, że bloki szosowe będzie można zamontować do butów MTB.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd

Wersja górska

Buty rowerowe SPD w wersji górskiej wyposażone są w specjale wypustki uławiające poruszanie się po terenie. Na ich korzyść przemawia to, że chronią one blok przed zużyciem i pozwalają na wkręcenie metalowych kolców. Jeśli chodzi o podeszwę butów górskich SPD, to jest ona zwykle bardziej miękka niż w modelach szosowych, ale chodzenie w nich jest nieco kłopotliwe. Świetnie jednak sprawdzają się w turystyce rowerowej. W tego typu butach jest znacznie łatwiej podbiegać i chodzić niż w butach szosowych.

Szosowe a może trekkingowe?

Na rynku dostępne są buty rowerowe SPD w wersji szosowej, które wyróżniają się płaską i twardą podeszwą. To sprawia, że energia przekazywana przez buty na pedały jest po prostu lepsza. Chociaż modele szosowe dedykowane są blokom szosowym, to w niektórych z nich możliwe jest przykręcenie butów do górskich bloków. W przypadku dłuższych tras takie rozwiązanie jednak się nie sprawdzi i lepiej jest postawić na model butów dostosowanych do danego bloku. Jako, że w przypadku butów szosowych SPD bloki nie są niczym osłonięte, spacerowanie w nich jest bardzo utrudnione. Oczywiście nie oznacza to, że chodzenie w nich jest niemożliwe, jednakże na dłuższą metę będzie to po prostu bardzo niewygodne.

Ciekawą opcją są buty turystyczne SPD, które z wglądu bardzo przypominają zwykłe obuwie. W przypadku modeli trekkingowych mamy do dyspozycji szereg różnych odmian. Zaletą butów turystycznych SPD jest to, ze mają one stosunkowo miękką podeszwę, a więc zapewniają sporą wygodę podczas spacerowania. Bardzo często są one także wyposażone w dodatkowy pasek na rzep, co również przemawia na ich korzyść.