Technologia

Bezpieczna wymiana dokumentów w sieci

Jednym z podstawowych problemów współczesnych przedsiębiorców jest niska efektowność wymiany dokumentów. Nierzadko zdarza się, że nie docierają one do adresata, gubią się lub też docierają ale w nieczytelnej formie. Wszystkiemu winne są niezabezpieczone transfery a czasami też niekompatybilne urządzenia, które zmieniają treść nadawanych komunikatów. Taka sytuacja znacząco wydłuża pracę i sprawia, że obie strony mogą być sfrustrowane. Na szczęście nowoczesne programy IT dają szansę na usprawnienie tego procesu!

Zaproponowanym przez programistów rozwiązaniem jest oprogramowanie wspomagające szybki i bezpieczny obieg dokumentów. Jednym z takich produktów jest Comarch EDI (ang. Electronic Data Interchange) czyli  Elektroniczna Wymiana Danych. Proces ten wspomaga elektroniczną wymianę dokumentów handlowych i biznesowych, w tym: zamówienia, potwierdzenia zamówień, awiza, faktury, korekty faktur i wiele innych. Każdy z dokumentów wysyłany jest w postaci standardowego komunikatu elektronicznego pomiędzy systemami komputerowymi partnerów w biznesie.

Nie tylko wymiana faktur…

Okazuje się, że oprogramowanie to pozwala nie tylko na przesyłanie prostych faktur. Rozbudowane funkcje programu pozwalają też na dzielenie się katalogami produktów, zarządzanie łańcuchami zamówień, doglądanie sprzedaży na wielu kanałach.

Co o tym rozwiązaniu sądzą sami przedsiębiorcy? Okazuje się, że oprogramowanie EDI zostało niezwykle ciepło przyjęte szczególnie w małych i średnich firmach. Zazwyczaj przedsiębiorcy tacy maja od kilkunastu do kilkudziesięciu kontrahentów, dlatego sprawne wysyłanie dokumentów jest priorytetem w ich codziennej pracy. Okazało się, że wykorzystanie nowego oprogramowania dało możliwość znacznego skrócenia czasu przeznaczanego zazwyczaj na wysyłanie faktur czy rachunków.