Biznes

Bezpieczeństwo w firmie

Tym, na co bardzo zwracamy uwagę w życiu prywatnym i rodzinnym jest bezpieczeństwo. Jesteśmy w stanie wydać dużą kwotę na ubezpieczenie naszych bliskich z obawy, aby nic im się nie stało. Warto przywiązywać także dużą wagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Niektóre z nich wydają się być oczywiste, o innych natomiast często zapominamy. Co możemy zrobić, aby nasza firma była bezpieczniejsza?

Hasła

Na pewno wiele razy słyszeliśmy, że hasła, których używamy dla logowania się w różnych miejscach powinny być długie, nieoczywiste, zawierać małe i wielkie litery, a najlepiej także cyfry. Niektórzy z nas stosują się do tych zasad. Często jednak raz wymyślone hasło staje się tym, które wpisujemy zarówno kiedy otwieramy program księgowy, jak i logujemy się na stronie banku oraz na prywatnej poczcie. Jeśli ktoś zatem w jakiś sposób dowie się o naszym haśle, będzie miał dostęp do wszystkich naszych danych. Nie chcielibyśmy jednak, aby ktoś otwierał nasz bossplus program księgowy czy tym bardziej logował się do konta bankowego. Dlatego warto zadbać o różne hasła w wielu miejscach w sieci, dla naszego bezpieczeństwa.

Monitoring

Jeśli prowadzimy sklep, warto zainwestować w nim trochę w monitoring. Niestety, nie wszyscy klienci są uczciwi i mogą zdarzyć się kradzieże – jeśli wydarzenie się nagra, mamy na nie dowód.
Monitoring przydaje się jednak nie tylko w przypadku kradzieży. Żyjemy dziś szybko i na pewno nie raz zdarzyło nam się podać pewien banknot w sklepie, a później być zdziwionym na widok reszty. Wydawało nam się bowiem, że podaliśmy banknot o większym nominale. Nasi klienci także mogą mieć czasem takie wątpliwości. Aby uniknąć awantur czy niesmaku, warto zainwestować w kamerę w okolicach kasy, za pomocą której zarejestrowane będą wymieniane pieniądze. W przypadku wątpliwości klienta możemy wówczas wspólnie obejrzeć nagranie.

Dyskrecja

W czasach popularnych social media i bezkrytycznego dzielenia się ze światem swoimi wszystkimi wzlotami i upadkami, dyskrecja jest coraz mniej popularną cechą. Jeśli jednak prowadzimy firmę, bardzo może nam się ona przydać. Niewskazane jest, aby dzielić się ze wszystkimi wysokością naszych przychodów, wydatków czy planami na najbliższy czas. Zachowajmy lepiej milczenie, a sprawami firmy dzielmy się jedynie z bliskimi współpracownikami oraz wyjątkowo zaufaną osobą z rodziny, na przykład małżonkiem.
Aby zadbać o bezpieczeństwo naszej firmy, pamiętajmy zatem o kilku ważnych sprawach – dyskrecji, różnych hasłach w internecie i monitoringu.