Ciekawe

Badanie wariografem – o czym należy pamiętać?

Z racji, że wariograf szybko zyskuje popularność w różnych dziedzinach, zaczęto stosować go w zupełnie nowych środowiskach. Nie jest to już urządzenie ograniczone wyłącznie do organizacji rządowych, możliwość wykrycia kłamstw została zauważona także przez prywatnych przedsiębiorców. Zwiększona dostępność do tej technologii umożliwiła wyposażenie się w wariograf nawet dla średniej wielkości firm, które chętnie wykorzystują go, choćby podczas procesu rekrutacji. Jak się jednak okazuje, nie wszystko jest w tej kwestii tak proste. Zanim dołączy się do trendu i wcieli wariograf we własny biznes, warto jest najpierw poznać zasadę jego działania oraz regulacje prawne związane z jego użyciem.

Kiedy można użyć wariografu?

Wykrywanie kłamstw przy pomocy wariografu nie jest bolesnym czy szkodliwym procesem. Najważniejszą zasadą podczas używania go jest dobrowolność rozmówcy, który musi wyrazić na badanie jasną zgodę i być w pełni świadomym uczestniczenia w nim. Poza tym, podczas takiej rozmowy nie można zadawać pytań na temat:

  • Wyznawanej religii
  • Poglądów politycznych
  • Orientacji seksualnej

Prawo to obowiązuje z oczywistych przyczyn – nie można pracownika dyskryminować na bazie któregokolwiek z tych czynników. Znajomość ich nie powinna mieć jakiegokolwiek wpływu na decyzję o zatrudnieniu.

Jak włączyć wariograf do procesu rekrutacji?

Najszybszą i najwygodniejszą metodą uzyskania dostępu do wariografu jest Instytut Badań Wariograficznych, który jest zainteresowany dłuższą współpracą z firmami zainteresowanymi wykrywaczem kłamstw. Cena takiej usługi zależy od wielu czynników, dlatego dobrym pomysłem jest odwiedzenie portalu wariograf.com.pl w celu poznania szczegółów.

Przedsiębiorstwo wyposażone w wariograf nie tylko prezentuje się jako lepiej zorganizowane i bardziej profesjonalne, ale może też z łatwością wyłapać nieuczciwych pracowników. Zatajanie pewnych faktów podczas rozmowy o pracę jest dość powszechnym zjawiskiem, dlatego ujawnienie potencjalnego kłamstwa może bardzo usprawnić rekrutację.